- Pravo žrtve na obraćanje službama za podršku žrtvama kaznenih djela
O navedenom pravu i načinu ostvarenja, žrtvu su dužna su informirati nadležna tijela (policija, državni odvjetnik/ica, sud ili centri za socijalnu skrb). Kao žrtva kaznenog djela imate pravo zatražiti pomoć službi za potporu žrtvama. Njihova uloga je pomoći vam da se lakše nosite s posljedicama kaznenog djela te da se lakše snađete u kaznenom i prekršajnom postupku.
Pri pojedinim županijskim sudovima (Zagreb, Split, Rijeka, Osijek, Sisak, Vukovar, Zadar) djeluju Odjeli za podršku žrtvama i svjedocima. Oni će vam pružiti osnovne informacije o pravima koja imate kao žrtva, te o kaznenom i prekršajnom postupku koji će se voditi nakon što je kazneno djelo prijavljeno policiji. Odjeli pružaju i emocionalnu podršku. Nakon što dobijete osnovne informacije o kaznenom ili prekršajnom postupku, kako bi vam sudjelovanje u kaznenom postupku bilo što manje tegobno, službenice Odjela će vas dočekati pri ulasku u sud te će cijelo vrijeme boraviti s vama u čekaonici i, prema potrebi, u sudnici. Također, uputit će vas na državne i nevladine organizacije u kojima, s obzirom na vaše potrebe, možete dobiti odgovarajuću stručnu pomoć, jer Odjeli ne pružaju pravne savjete niti psihološku podršku.
- Pravo žrtve na djelotvornu psihološku i drugu stručnu pomoć i potporu
O navedenom pravu i načinu ostvarenja, žrtvu su dužna su informirati nadležna tijela (policija, državni odvjetnik/ica, sud ili centri za socijalnu skrb). Emocionalnu pomoć žrtvama pružaju Odjeli za podršku žrtvama i svjedocima pri županijskim sudovima (Zagreb, Split, Rijeka, Osijek, Sisak, Vukovar, Zadar). Pružit će vam i osnovne informacije o tome što možete očekivati u kaznenom ili prekršajnom postupku te vas pripremiti za sudjelovanje u tom postupku. Uz to, pratit će vas cijelo vrijeme vašeg boravka na sudu, pružajući vam emocionalnu potporu. Navedeni Odjeli ne pružaju psihološku podršku. Više informacija o organizacijama civilnog društva koje pružaju besplatnu pravnu pomoć i psihološku podršku možete pronaći ovdje (link na stranicu kontakti).
- Pravo žrtve na zaštitu od zastrašivanja i odmazde
Ako vas počinitelj/ica na bilo koji način zastrašuje ili prijeti da će vam se osvetiti, važno je to prijaviti policiji, državnom odvjetniku/ici ili sudu. Ako ste zastrašeni, tijela koja sudjeluju u kaznenom postupku dužna su poduzeti mjere zaštite, poput sprječavanja susreta s počiniteljem u policiji, državnom odvjetništvu ili sudu. Ako vam počinitelj prijeti kako će počiniti novo kazneno djelo, ili dovršiti započeto, ili vas na drugi način uznemiruje ili uhodi, važno je to odmah prijaviti policiji. Može mu se odrediti i mjera zabrane približavanja, odnosno zabrane uhođenja ili uznemiravanja vas kao žrtve.
- Pravo žrtve na zaštitu dostojanstva kada se ispituje kao svjedok
Kao žrtva kaznenog djela, imate pravo biti saslušani/a, tako da tijela kaznenog postupka – policija, državno odvjetništvo i sud, moraju prema vama postupati obzirno. Tijela kaznenog postupka dužna su vas zaštititi tijekom svjedočenja tako da ne dopuste nevažna ili zakonom nedopuštena pitanja (zabrana postavljanja strogo osobnih pitanja nevezanih uz kazneno djelo, na primjer kod kaznenih djela protiv spolne slobode vezano uz prijašnji seksualni život). Sud je dužan voditi računa o zaštiti vaše privatnosti i tijekom svjedočenja može isključiti javnost ako je to potrebno radi zaštite vaše privatnosti ili obiteljskog života. Također, traženjem ispitivanja od strane osobe istog spola; traženjem ispitivanja na senzibiliziran način (uvažavajući proživljenu traumu žrtve).
- Pravo žrtve da bude saslušana odmah, bez neopravdanog višekratnog ispitivanja
Žrtvu, u pravilu, nakon policije još jednom ispituje državno odvjetništvo ili po nalogu istražitelj, a naposljetku žrtva svjedoči pred sudom. No, ako treba ispitati dijete ili žrtvu koja je ranjiva zbog svoje starije dobi, zdravstvenog stanja ili invaliditeta, ili žrtvu za koju je tijelo koje provodi ispitivanje utvrdilo da ju je potrebno posebno zaštititi tijekom ispitivanja, ispitivanje će se umjesto pred državnim odvjetnikom/icom provesti pred sucem/kinjom istrage.
- Pravo žrtve na pratnju osobe od povjerenja
Pravo na pratnju osobe od povjerenja odnosi se na pravo da kao žrtva ne budete sami/a u postupku pa vas tijekom kaznenog postupka može pratiti osoba kojoj vjerujete, koja vam pruža emocionalni i psihološki oslonac. Osoba od povjerenja može biti član/ica obitelji, prijatelj/ica, službenica Odjela za podršku žrtvama i svjedocima ili predstavnik/ica udruge ili organizacije civilnog društva. Osoba od povjerenja ne bi trebala biti osoba koja i sama može biti saslušana kao svjedok/inja u kaznenom postupku u kojem sudjelujete jer tada ne može biti prisutna pri ispitivanju vas kao žrtve pa vam stoga ne može pružati potporu. Imate pravo da osoba od povjerenja bude s vama tijekom cijelog postupka – u policiji, državnom odvjetništvu i na sudu.
- Pravo žrtve da se medicinski zahvati ograniče na krajnje nužne za potrebe kaznenog postupka
Kao žrtva imate pravo da se medicinski zahvati, kao što su liječnički tjelesni pregledi i druge vrste vještačenja koja uključuju i tjelesni pregled, ograniče na najmanju moguću mjeru, odnosno da se takve medicinske intervencije i vještačenja poduzimaju samo kada je to u interesu kaznenog postupka, ako se dokazi potrebni za kazneni postupak ne bi mogli pribaviti na drugi način i samo ako se mogu poduzeti bez štete za vaše zdravlje. O navedenome računa moraju voditi sva tijela postupka – policija, državno odvjetništvo i sud. U pravilu je za tjelesni pregled koji uključuje ulazak u tjelesne šupljine potreban vaš pristanak.
- Pravo žrtve da podnese prijedlog za progon i privatnu tužbu, da sudjeluje u postupku kao oštećenik, da bude obaviještena o odbacivanju kaznene prijave ili odustajanju državnog odvjetnika od kaznenog progona te pravo da preuzme kazneni progon
Prijedlog za progon
Kao žrtva imate pravo podnijeti prijedlog za progon počinitelja/ice, u situacijama kada je počinjeno kazneno djelo za koje državno odvjetništvo ne može poduzeti kazneni progon po službenoj dužnosti bez da je žrtva prethodno to predložila. Prijedlog za progon žrtva može podnijeti, primjerice u nekim slučajevima prijetnji ili nametljivog ponašanja. Prijedlog za progon po svom sadržaju jednak je kao i kaznena prijava, odnosno zakonom nije propisano u kojem se obliku prijedlog za progon mora podnijeti pa se može podnijeti u pisanom obliku, ali i usmeno telefonom ili na zapisnik. Jednom kada žrtva podnese prijedlog za progon, državno odvjetništvo postupa po službenoj dužnosti, ali je vezan prijedlogom, pa tako ako žrtva odustane od prijedloga, odnosno povuče ga, državno odvjetništvo je dužno odustati od kaznenog progona. U tome je razlika u postupanju državno odvjetništvo u slučaju kada je podnesen prijedlog za progon ili je podnesena kaznena prijava za kazneno djelo koje se progoni po službenoj dužnosti.
Privatna tužba
Žrtva ima pravo podnijeti i privatnu tužbu za kaznena djela koja se progone po privatnoj tužbi, a za koja državno odvjetništvo nije ovlašteno poduzimati kazneni progon, kao što je kazneno djelo tjelesne ozljede (ako tjelesna ozljeda nije teška, jer za tešku tjelesnu ozljedu progoni državni odvjetnik po službenoj dužnosti), prisile (osim ako je prisila počinjena iz mržnje, prema djetetu, osobi s težim invaliditetom ili prema bliskoj osobi), za neke oblike prijetnje, za neka kaznena djela protiv imovine te za kaznena djela protiv časti i ugleda. U tom slučaju žrtva kao privatni tužitelj/ica progoni počinitelja/icu pred sudom, predlaže dokaze, a državno odvjetništvo ne sudjeluje u kaznenom postupku.
Oštećenik
Kao žrtva imate pravo sudjelovati u kaznenom postupku kao oštećenica. Oštećenica nije svaka žrtva, nego samo ona žrtva koja želi aktivno sudjelovati u kaznenom postupku u cilju promicanja vlastitih procesnih interesa. Kao oštećenici, žrtvi pripadaju neka dodatna procesna prava – primjerice pravo da u istrazi državno odvjetništvu podnosi prijedloge da se istraga dopuni, pravo aktivnog sudjelovanja u dokaznom postupku na raspravi (primjerice u odnosu na ispitivanje svjedoka na raspravi), (ograničeno) pravo na podnošenje žalbe. No, da bi žrtva mogla sudjelovati u ulozi oštećenika/ice u kaznenom postupku, mora se prijaviti za takvo sudjelovanje – policiji, državnom odvjetništvu ili sudu.
Obavještavanje o odbacivanju kaznenog progona/odustajanju državnog odvjetnika od kaznenog progona i preuzimanje kaznenog progona
Državno odvjetništvo dužno je obavijestiti žrtvu o tome da je odbacio kaznenu prijavu ili odustao od kaznenog progona, a u tome slučaju žrtva može preuzeti kazneni progon. Preuzimanjem kaznenog progona žrtva zapravo stupa na mjesto državnog odvjetništva, što znači da daljnje vođenje kaznenoga postupka i njegov ishod u značajnoj mjeri ovisi o angažmanu žrtve.
- Pravo žrtve na obavijest državnog odvjetnika o poduzetim radnjama
Dva mjeseca nakon podnošenja kaznene prijave možete od državnog odvjetništvo tražiti obavijest o poduzetim radnjama. Ako vas državni odvjetnik/ica nije obavijestio o poduzetim radnjama, a to je dužan u roku od trideset dana od zaprimljenog zahtjeva, ili ako niste zadovoljni danom obaviješću ili poduzetim radnjama, možete podnijeti pritužbu višem državnom odvjetniku/ici istog odvjetništva, dakle neposredno nadređenom.
- Pravo žrtve da bude obaviještena o ukidanju istražnog zatvora, bijegu okrivljenika i otpuštanju osuđenika iz zatvora te mjerama poduzetim u cilju njezine zaštite, na svoj zahtjev
Žrtva ima pravo biti obaviještena o ukidanju pritvora, ukidanju istražnog zatvora, bijegu okrivljenika ili otpuštanju počinitelja iz zatvora. Žrtva mora, bez posebne forme napisati Zahtjev prema navedenom tijelu, navesti predmet i pred kojim tijelom se vodi, te jasnu rečenicu kako želi/ne želi da ju se o istom obavještava. Obavijest o puštanju okrivljenika iz pritvora ili istražnog zatvora ćete primiti putem policije, a obavijest o bijegu ili otpuštanju počinitelja iz zatvora putem Službe za podršku žrtvama i svjedocima Ministarstva pravosuđa. Tijela kaznenog postupka dužna su vas pitati želite li primiti tu obavijest, a vi u svakom slučaju možete izraziti tu želju, a također isto mogu zabilježiti u Obrazac o provođenju pojedinačne procjene, pa prije potpisivanja istog, provjerite je li uneseno isto.
- Pravo žrtve na obavijest o svakoj odluci o pravomoćnom okončanju kaznenog postupka
Kao žrtva imate pravo primiti obavijest o svakoj pravomoćnoj odluci kojom se okončava kazneni postupak. Ako takvu obavijest ne primite, imate je pravo zatražiti od državnog odvjetništva – ako je odluka donesena tijekom istrage. Ako je donesena u postupku pred sudom, imate je pravo zatražiti od suda. Provjerite s vašim opunomoćenikom/com i budite u kontaktu, ukoliko je isto dostavljeno njemu/njoj, a ne vama.
- Pravo žrtve na druga prava propisana zakonom
Kao žrtva imate i druga prava propisana Zakonom o kaznenom postupku, kao što su pravo na uvid u spis predmeta, pravo da dobijete pisanu potvrdu da ste podnijeli kaznenu prijavu, pravo na pomoć tumača/icu ili druge osobe u slučaju da ne govorite ili ne razumijete jezik tijela kojemu podnosite kaznenu prijavu, te da se u takvom slučaju potvrda o kaznenoj prijavi koju ste podnijeli besplatno prevede na jezik koji razumijete.
- Pravo žrtve na stručnu pomoć savjetnika na teret proračunskih sredstava pri podnošenju imovinsko-pravnog zahtjeva (za kaznena djela iznad 5 godina)
Žrtva kaznenog djela za koje je propisana kazna zatvora teža od pet godina, ako trpi teže posljedice kaznenog djela, ima pravo na stručnu pomoć savjetnika/ice na teret proračunskih sredstava pri podnošenju imovinskopravnog zahtjeva. Ovo pravo žrtva može ostvariti tako da sudu uputi zahtjev da joj se imenuje savjetnik/icu u smislu odvjetnika pro bono(besplatno) iz Hrvatske odvjetničke komore. Ukoliko ne znate je li kazneno djelo propisana kana zatvora teža od 5 godina, pitajte policijskog djelatnika/icu ili državnog odvjetnika/icu, odmah ili pravnika/icu u organizaciji civilnog društva. Kako za navedeno je potrebno sastaviti i Zahtjev žrtva mora, bez posebne forme, napisati isti i dostaviti sudu.
- Pravo žrtve na novčanu naknadu iz državnog proračuna (za kaznena djela nasilja s namjerom)
Obrazac zahtjeva je dostupan u svakoj postaji policije, uredima državnog odvjetništva, općinskim i županijskim sudovima te u elektronskom obliku na službenim internetskim stranicama Ministarstva pravosuđa Republike Hrvatske, Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske, Državnog odvjetništva Republike Hrvatske te općinskih i županijskih sudova. Zahtjev se podnosi Ministarstvu pravosuđa u roku šest mjeseci od dana počinjenja kaznenog djela, a može se podnijeti i kasnije ako žrtva zbog opravdanih razloga nije bila u mogućnosti zahtjev podnijeti u ranije navedenom roku, najkasnije u roku tri mjeseca od dana kada su prestali opravdani razlozi. Protekom roka od tri godine nakon počinjenja kaznenog djela zahtjev se ne može podnijeti. Za pomoć potrebno je nazvati besplatan broj 0800 200 144 udruge B.a.B.e. 116 006 Nacionalnog pozivnog centra za žrtve kaznenih djela ili prekršaja.