Početna Forum Imovinski odnosi i podjela bračne stečevine Podjela bračne stečevine

  • This topic has 220 odgovora, 1 sudionik, and was last updated prije 1 week by … Anonimno.
Pregledavate 15 postova - 196 do 210 (od ukupno 221)
  • Autor
    Postovi
  • #926 Odgovori
    B.A.B.E.
    Ključonoša

    Poštovana Marina,

    postupak bračne stečevine može se pokrenuti i prije donošenja formalne odluke o razvodu braka.

    Srdačan pozdrav,
    B.a.B.e.

    #927 Odgovori
    Ivana
    Gost

    Poštovani ,imam sljedeću situaciju sumnjam da me muž vara te sam mu našla koje kakve stvari koje upućuju u to.imali smo dosta svađa u kojim me je čak prijetio ubiti I odrobijati jer sam njegovoj ljubavnici poslala poruku da ga pusti na miru jer je oženjen.Zakleo se na našu djecu da me ne vara.ponudila mu sporazumnim razvod braka i na to ne pristaje .sad sam cackajuci našla da je nedavno digao nenamjenskih kredit od 40000eur bez mojeg znanja.misljenja sam da je u potrazi za stanom ako ga već nije kupio.dali se može kako saznati koje nekretnine on posjeduje ili da nije uknjiži na drugo ime jer imam i ime dotične.dali mi može oduzeti djecu jer sam prije 3 godine bila na liječenju od kockanje i pila antidepresivie te sam ih ponovno inicijalnoj počela piti od kad sam saznala za ljubavnicu.
    Te dali me može istjerani iz kuće koja je njegovo vlasništvo ali smo zajedno ulagali a to nemogu dokazati jer sve novce koje sam dobila od roditelja i kad sam dizala kredite davala mu na ruke?
    Jako se ponekad bojim za svoj život,i svaki dan otkrivam da tog čovjeka uopće ne poznam više te da kad poludi da bi mi mogao uništiti život.

    #928 Odgovori
    Ivana
    Gost

    Još da napomenem djeca su maloljetni i oboje su vezani jako za nas oboje.

    #931 Odgovori
    B.A.B.E.
    Ključonoša

    Poštovana Ivana,

    podaci o vlasništvu nad nekretninama mogu se uz ime i prezime i OIB osobe dobiti u uredu za katastar. Za odgovor o tome može li suprug dobiti skrb nad djecom, trebao bi nam bolji uvid u situaciju, pa predlažemo da se naručite za dolazak u svajetovalište na tel. 01 4663666. Suprug Vas ne može nasilno iseliti iz nekretnine, ali može pokrenuti sudski postupak radi iseljenja, dok Vi protutužbom možete tražiti novčani iznos izvršenih ulaganja u nekretninu.
    Srdačan pozdrav,
    B.a.B.e.
    #933 Odgovori
    Mima
    Gost

    Postovani,molim vas za pomoc.Oprostite sto sam slobodna da Vam pisem.
    Negdje na netu sam nasla vas clanak ,pa sam se usudila pisati Vam. Znam da nije fer jer se savjet naplacuje,al eto nadam se bar nekom odgovoru.

    Dakle ovako,u braku sam bila 22 godine,iz tog braka smo dobili sina,koji sad ima 20 godina al nazalost dijete je sa posebnim potrebama i ima veoma rijetko oboljenje.
    Sve godine se najvise ja kao majka brinem za njega i snjim sam znala bit po bolnicama i po 20 dana ,savokog mjeseca,.
    Uz sve to ,sve godine i radim ,posao nisam napustala ,jer je sinovo lijecenje jako skupo,a znate kako je u nasoj drzavi,a mi smo isli i jos idemo van drzave na lijecenje.
    Da skratim..
    uglavnom ,prosle godine u decembru muz podnese zahtjev za razvod,jer mu je smetalo sto sam ja svo vrijeme veliku brigu imala oko sina,a kao njega sam zapustila i misli da ja imam nekog, svemu tome je doprinjela njegova dijagnoza ,pocetak demencije propadanje mozdanih celija,gdje je i psihicki bio jako lose i 5 mjeseci me psihicki zlostavljao.
    Razvod je bio u martu,gdje sam ja sporazumno potpisala ,jer pored svih stresova i briga za dijete,nisam imala ni snage da idem na sud,vec sam dala advokatici punomoc,a u to vrijeme je i sin morao na operaciju u Zagreb.
    A iskreno da Vam kazem,bio mi je i sok,da me neko nakon 22 godine ostavi,pored ovakvog stresnog zivota i briga .
    Eh onda je muz poceo da prijeti da ja nemam nikakva prava za stan,te da ja trebam izaci iz stana.

    Radi se o ovome,da je on stan kupio od ustedenih novaca,jer dok smo se zabavljali radio je u Danskoj firmi.
    kada smo se uzeli zivjeli smo u stanu manjem,a onda smo pred kraj druge godine braka kupili ovaj stan koji je tad kostao 40 000,jer sam ja bila u 6 mjesecu trudnoce i trebao nam je veci stan.
    u stan smo preselili pred moj porod.
    stan jeste on kupio,al sve godine sam i ja radila i ulagala ,znate kako to ide.zajedno smo kupovali,mjenjali itd
    uz sve to da napomenem da je i moj otac puno toga uradio preko svojih leda,jer je bio stolar i nista nam nije naplatio,radio je ko svojoj djeci.
    Ja sam jedna savjesna zena,majka,domacica i kuci nista nije nedostajalo iako sam uvijek bila pod stesom i brigama,cak i dok je sin isao u skolu,ja sam snjim isla kad je to mogao i bila mu asistent jer sam i ja prosvjetni radnik.
    Znala sam po citav dan bit u skoli sa djetetom,a onda ga dovedem mojoj mami i idem raditi.Kad se vratim opet je sve bilo na meni.
    muz i nije bio neka podrska sem eto finansijjke ,za lijekove itd.Nekih obaveza oko djeteta i nije.
    Al isto smo odvajali,placali…
    Moje pitanje je da mi samo odgovorite,kakava su moja prava za stan .U ugovoru nema nikakvih stavki,da je muz platio i da je to njegovo.
    Kupio je tad za porodicu .
    On kaze da je njegovo i da ce dokazati i da je nemam nikakva prava i da treba da izadem.
    On nema dokaz da je sa jednog mjesta iz banke digao taj novac,jer je nesto cuvao i kod svoje mame .
    To znam ja i ja od toga ne bjezim,on je platio.
    al gdje sam tu ja…koja su moja prava,..
    Kako da ja sa ovakvim djetetom nemam prava na stan…Dijete je sa mnom i ja se i dalje brinem o njemu 100%,a uz sve to gdje to,sto sam ja se brinula o svima 22 g,doprinosila u kucu…
    Zaista ne mogu to da prihvatim.
    Moja advokatica kaze ako on dokaze da je on platio od svojih novaca,bez obzira sto nema stavki i sto je kupio tad za porodicu,da je njegovo i da ja nemam nikakvih prava.
    On to ne moze papirom dokazati,jedino moze da mu majka svjedoci da su kod nje bile pare u to vrijeme.
    Mozda je spetljano ali molim Vas za pomoc,za odgovor ,sta mi savjetujete,jer mi je sto briga kako ovo dijete izvesti na put i ostati razuman,a tesko je,pretesko i sad me joos i to sikira.

    A jos bi dodala i ovo.
    Naime svo vrijeme naseg braka on je izdvajao novac i ulagao u svoju porodicnu kucu u kojoj je zivjela njegova majka i eto kao sve to je pravio da nama bude ljepse kad vikendom odemo.
    Vecinu stvari je radio bez moije saglasnosti i bilo kakvog razgovora.
    Ali bas je puno novca ulagao dole u kucu,dvoriste.
    Prije dvije godine autoputevi im tu kucu uzmu i majka kupi sebi stan ,a ostalo podijeli na troje svoje djece.
    On je dobio svoj dio.
    E sad znam da je to njegova porodicna imovina,ali on je odvajao od nas i ulagao dole ,dok sam ja ulagala u nasu kucu,porodicu.
    On sad na racunu ima 42 000 i neka ima,a sinu daje 350 K M mjesecno, da eto pomogne oko lijekova,a dijete i njegove potrebe su puno vece i sve ostalo sta djetetu treba ja namirujem,iako radim trenutno 50% radnog vremena.
    On da toliko i kaze ostalo me ne zanima,ne moze placati.
    i eto sad jos treba i za stan da se sikiram i da nemam nikakva prava.
    Molim vas za misljenje i bilo kakav savjet.
    Oprostite sto sam bila slobodna da Vam pisem.

    S postovanjem,lp

    #935 Odgovori
    Marijana
    Gost

    Posovani!
    Potreban mi savjet.
    Znaci zivjela sam 1g i 9 mj sa izvan bracnim partnerom ako se ti moze tako nazvat.Sa njim imam curicu sad vec 3 g staru sa njim vidim birku tri g. Izbacila sam ga iz svoje kuce peije tri g.peiblem je u tome sto nijeplacal alementaciju 1g 6mj .znaci on mora platiti sve zaostatke problem je u tome da on sad nakon 3 g trazi isplatu iz moje kuce . Pa me zanima dal ja moram njega islatit il. Molim savjet hvala l.p

    #936 Odgovori
    Nevenka persinovic
    Gost

    Živjela sam u izvanbračnoj zajednici petnaest godina muz ima hipotekarni kredit na kuću koji je digao prije nego što sam se prijavila na njegovu adresu razišli smo se on je darovnim ugovorom prepisao na mene pola kuće i prošlo je zemljišne knjige na moje ime je pola kuće i okućnice jedan kroz dva zanima me da li se taj darovni ugovor može poništiti i da li ja moram plaćati njegov kredit koji je digao prije nego što sam se ja doselila samim tim da sam i ja kroz te cijele godine ulagala u kucu

    #937 Odgovori
    Nevenka persinovic
    Gost
    #938 Odgovori
    Nevenka persinovic
    Gost
    #940 Odgovori
    Ingrid
    Gost

    Poštovani tražitelji kredita.

    Imate li finansijskih poteškoća? Da li želite da pokrenete sopstveni biznis? Ova kreditna kompanija osnovana je kao organizacija za ljudska prava širom svijeta sa jedinim ciljem da pomogne siromašnim i finansijski ugroženim ljudima. Ukoliko želite da aplicirate za kredit, kontaktirajte ih koristeći dole navedene podatke: e-mail: elenanino0007@gmail.com

    ime:
    Potreban iznos kredita:
    Trajanje kredita:
    Broj mobitela:

    Hvala vam i Bog vas blagoslovio
    OSIGURANJE
    Ingrid

    #942 Odgovori
    Jelena
    Gost

    Postovani,
    Mama nam je umrla prije 17 god, iza nje je odrzana ostavinska raprava na kojoj se izmedju oca i nas 3 djece podjelilo sto se u tom trenu nalazilo u njenom vlasnistvu ( 1 zemljiste i nesto novaca na banci). Nismo znali da smo trebali traziti bracnu stecevinu ( mladi, nitko nam nije savjetovao). Nismo se htjeli tužiti s ocem iako smo osuvijek u losim odnosima s njim).
    Sada on sklapa ugovor o dozivotnom uzdrzavanju sa ženom s kojom živi i ostavlja joj sve ( ukljucujuci zahednicku imovinu). Da li ga možemo sad tužiti za bracnu stecevinu? Nakon koliko godina nastupa zastara apsolutno? Što drugo mozemo uciniti da dobijemo išta iz zajednicke imovine koja je znatna,njegovo ništa ne pitamo i ne želimo.

    #943 Odgovori
    Izeta
    Gost

    Pozdrav. U braku sam dvije godine i 8 mjeseci . BiH frzavljani. Zabavljali smo se godinu i po dana prije toga . Aprije braka živjela kod njega 4 mjeseca.Od vjenčanja me psihički stalno maltretira i prilikom svake svađe me tjera iz njegovog stana a onda nakon nekoliko dana kad shvati da nije imao razloga za svađu jer ništa nisam skrivila ne ostavlja na miru dok mu se ne vratim. Pored tog stana nasljednog od roditelja kupio je apartman u Turskoj odmah nakon vjenčanja 2021 godine. Kakva su moja prava [ u Turskoj ] i BiH . Sad sam ponovo u BiH. U Turskoj smo boravili 4 puta po 3 mjeseca. Imam 52 godine a posao na neodređeno sam napustila pred vjenčanje da bih brinula o suprugu i da bi živjeli u Turskoj. On ima 66godina i u penziji je. Još nismo razvedeni. Unaprijed hvala na odgovoru. Ako može odgovor na moj mail.

    #953 Odgovori
    Svjetlana Mašić
    Gost

    Poštovani,moje pitanje je sljedeće: je li u postupku podjele bračne stečevine, konkretno kuće, od utjecaja činjenica da je zenljište na kojem je kuća izgrađena darovano jednom od njih, ako je druga strana također od svojih roditelja dobila značajan novčani iznos Moja odvjetnica smatra da moj muž polaže pravo na više od pola zajednički stečene kuće zbog činjenice da mi je otac darovao zemljište iako je meni moja majka darovala novčani iznos u istoj vrijednost što mogu dokazati jedino putem svjedoka.

    Hvala unaprijed

    #958 Odgovori
    Jeja
    Gost

    Poštovani,
    Imam pitanje vezenja za imovinu prilikom razvoda. Naime stan je kupljen u vrijeme braka na kredit gdje je moja majka bila jamac. Vlasnik stana sam upisana ja ne suprug. Zanima me jel on ima pravo na taj stan?
    Hvala

    #965 Odgovori
    Matea
    Gost

    Poštovani imam pitanje vezano za utvrdjivanje bracne imovine. Ja i bivsi suprug zivjeli smo skupa od 2013 godine te smo se 2017 ozenili, do kraja 2020 smo zivjeli skupa. Brak je okoncan 2022god. U periodu prije braka dok smo zivjeli skupa otvorio je ugostiteljski objekt kojem sam ja prve godine vodila web stranicu. U braku smo stekli i stan koji glasi na njega a ja sam suduznik i za to mi je jasno da je bracna stecevina. Ono sta mene zanima je dali ovaj obrt koji je otvorio u periodu dok smo skupa zivjeli a kasnije ga i prosirio spada takoder u bracnu stecevinu, te me zanima jos jedna informacija….on je taj obrt stavio pod hipoteku i kupio jednu nekretninu dok smo sluzbeno jos bili u braku ali nismo zivjeli skupa…imam li pravo na dio te nekretnine ako se uspostavi da imam pravo na dio ugostiteljslog objekta. Hvala

Pregledavate 15 postova - 196 do 210 (od ukupno 221)
Odgovor na: Odgovori #848 u Podjela bračne stečevine
Vaše informacije: