Početna Forum Imovinski odnosi i podjela bračne stečevine Podjela bračne stečevine Odgovor na: Podjela bračne stečevine

#872
Sofija Ajsic
Gost

Postovani, u procesu sam rastave braka. Dvije godine je trajao i zavrsen je nakon njegovog fizickog nasilja i sada ima i zabranu pristupa sest mjeseci. Imamo bebu od godinu koju nije ni vidio nit dao feninga vise od pola godine. Na sudu smo zbog alimentacije, on nudi 200 KM, ja trazim barem 300 jer ima novac, pa vidjet cemo. Problem je imovina.
Mi smo tokom zaruka osnovali firmu DOO,znaci prije braka par mjeseci,on vlasnik, ja direktor, i otkupili radnju koja se bavi prodajom zlata i srebra. Ja sam stalno zaposlena i 40 hiljada sam kredit digla ja i uplatila 20k na racun bivsoj vlasnici, a 20k dala na ruke. Ostatak novca je dat tokom braka, jer je radnja kostala ukupno 70 hiljada. On uopste nije bio zaposlen tada.
Ta radnja je silom prilika presla u nase vlasnistvo nekoliko dana nakon braka, do tada je bila formalno na staroj vlasnici. Kasnije smo otvorili jos jednu radnju, znaci dvije poslovnice. Firmi je porasla znatno vrijednost, jer je prije braka tek osnovana bila i nije zaradjivala nista, nakon braka su poslovnice pocele donositi novac.
On i ja smo rastavljeni od sredine prosle godine, zahtev za razvod sam u decembru predala i placam mjesecno 500 km ratu tog kredita, za radnju u koju ja ne ulazim i s kojom nista nemam, sve je na njemu i on kontrolise dobit svu, mene je srecom skinuo s mjesta direktora. On ne daje novac niti za dijete niti za taj kredit, tako da je sve na meni. On kaze da taj kredit nece nikada vratiti i da cu ga sama ja isplatiti. Koliko je to realno i sta mogu ocekivati?
Da napomenem da je u sudskom registru firma osnovana u martu, jedna poslovnica u julu, druga (formalno) u decemru naredne godine, par dana prijs nego sto sam se obratila Centru za razvod.
Takodjer imam izvod iz banke gdje se vidi da sam uplatila bivsoj vlasnici 20k, i imam potvrdu iz banke da sam odma naredni dan digla i preostalih 20k “za potrebe ulaganja u vlastiti biznis” tako pise na potvrdi iz banke koju oni pisu za svakoga ko dize vece kolicine novca.
Hvala na odg.