Početna Forum Imovinski odnosi i podjela bračne stečevine Podjela bračne stečevine Odgovor na: Podjela bračne stečevine

#817
Silvija
Gost

Poštovanje, u braku sam bila 30 godina i rodila sam troje djece. Sve te godine suprug je bio obiteljski nasilnik a to je i priznao na kaznenom sudu, postupak je obustavljen zbog njegove smrti. Podjela bračne stečevine je trajala 6 godina, djete i ja smo još uvijek podstanari. U braku smo strekli 2 kuće, bravarsku radionicu. Nakon braka se nastavio derati na mene, prijetiti mi. Prijavljivao me policiji, centru za socijalni rad, lagao poznanicima. Imala sam ga strah. U braku me tukao, lomio mi kosti, čupao me za kosu, tukao mi glevom od zid, nabijao mi koljenom u lice, davio me… Imam medicinsku dokumentaciju. U 6 godina suđenja za podjelu bračne stečevine stalno sam izjavljivala(pismeno i usmeno) da je bio obiteljski nasilnik, sutkinja je tu temu zaobilazila, nikad ni rijeći o tome. Zatim me je našao i rekao da će tražiti sudsku nagodbu i da ju moram potpisati jer će me inaće isprebijati do smrti. Prijetio mi je. Bojala sam se. Na nagodbi je rekao da će kupiti stan na ime maloljetne kčerke koja živi samnom. Sutkinja mu je rekla da to ne uradi jer me kčer može izbaciti iz stana. I neka kupi stan(ne manji od 40 kvadrata) na svoje ime te da samnom potpiše ugovor o doživotnom stanovanju. Što je dalje bilo skoro da neznam, danima poslje sam bila u šoku, vrtoglavica, povračanje, plakanje, živa sam zbog djeteta koje bi bez mene imalo pakao od života. To djete je zbog oca već pokušalo suicid. I potpisala sam sudsku nagodbu, u strahu od prijetnji,u magli. Nitko mi nije rekao da imam pravo zapisnik uzeti na neko vrijeme, dobro ga proučiti i razmisliti. Kupio je kučicu od 40 kvadrata, ruševnu, punu vlage, bez vode i struje, prozori i vrata otpadaju,krov bez izolacije tj iz kuće se gledaju crijepovi. Nemam novvca to renovirati, djete i ja smo i dalje podstanari. Bivši se opet oženio, u braku je bio godinu i pol, i umro. Nova supruga u brak nije unjela ništa, došla je sa dugom koji joj je pokojnik otplatio. Nema ni bračne stečevine. Njenoj kčerki je dao novac da kupi kuću, opremio joj je tu kuću, kupio auto. Svojoj djeci nije ništa dao. U ostavinu idu kuća sa tri stana, bravarska radionica, zemljište. Kuća je renovirana od novca tj prodaje manje kuće. Kuća je bila pod stanarskim pravom 5 generacija predaka bivšeg supruga, ja i bivši smo je kupili na kredit i otplatili. Kako podjeliti tri stana na troje djece i mačehu? Da li mačeha ima pravo na jednak dio kao i djeca, s obzirom da je u braku bila godinu i pol? Može li mačeha ravnopravno sa djecom djeliti ono što sam ja sticala 30 godina? Mogu li pobiti ili osporiti sudsku nagodbu? Na kaznenom sudu se vodio postupak, bivši se vodio kao okrivljenik jer je priznao obiteljsko nasilje, nakon toga je umro i suđenje je prekinuto. Molim savijet. Hvala