Početna Forum Imovinski odnosi i podjela bračne stečevine Podjela bračne stečevine Odgovor na: Podjela bračne stečevine

#770
ANA
Gost

Poštovani,
U braku sam više od 15 godina i za to vrijeme smo stambeno zbrinuti kupnjom kuće u mjestu K. od države. Kuća je kupljena 2010. godine za stambeno zbrinjavanje supruga, mene i dvoje djece, ali to nije navedeno na kupoprodajnom ugovoru već na ugovoru o najmu koji je bio preduvjet za sklapanje kupoprodajnog ugovora (i navodi se u kupoprodajnom ugovoru). Kuća je kupljena za nešto manje od 77.000,00 kuna. Dio iznosa od 60.000,00 kuna je plaćen na način da su mi roditelji taj novac darovali za što postoji dokaz (bankarske transakcije). 12.000,00 kuna je osigurano iz kratkoročnog kredita kojeg sam ja podigla, a ostatak je zajednička zarada. Kasnije smo kupili kuću na selu u mjestu G. koja nije skroz uređena i nema riješeno grijanje. Kuća na selu je kupljena nenamjenskim kreditima koje sam ja podigla prije pet godina i još se otplaćuju. Kuća u mjestu G. je u lošijem stanju i manja od kuće u mjestu K. Kuća u mjestu G. je upisana u zemljišnim knjigama i katastru na moje ime, a kuća u mjestu K. na supruga. Moj suprug sada tvrdi da je kuća u mjestu K. cijela njegova, a ova na selu moja te me želi iseliti iz kuće u mjestu K.. Ja sam u kuću u mjestu K. puno uložila te sam i nekoliko puta dizala kredit: za centralno grijanje, za promjenu stolarije, za uređenje apartmana itd. Roditelji su mi dodatno za tu kuću dali novce i za namještaj prilikom useljenja (oko 5000 eura). Ja predlažem suprugu da se na obadvije kuće upiše suvlasništvo u jednoj polovini, a da mi on mora platiti 60.000,00 kuna za kuću u mjestu K. i da mora plaćati kredit za kuću u mjestu G. Suprug tvrdi da je cijela kuća u mjestu K. njegova i da će mi isplatiti 60.000,00 kuna, a ja neka idem mjestu G.
Molim Vas da mi odgovorite može li me suprug otjerati iz ove kuće koja je čak kupljena za stambeno zbrinjavanje od države te da li ja imam pravo da mi se isplati 60.000,00 kuna s kamata s obzirom da taj novac nisam zaradila za vrijeme braka nego sam dobila na poklon od roditelja.