Početna Forum Imovinski odnosi i podjela bračne stečevine Podjela bračne stečevine Odgovor na: Podjela bračne stečevine

#746
Sanja
Gost

Poštovana,
Tokom 20 g braka suprug i ja stekli smo 2 stana, jedan je bio u najmu i isti je bio prodan na insistiranje supruga koji je već tad znao da će se rastati, kako bi zatvorio kredit koji je imao za drugi stan u kojem smo živjeli a dio novca je uložio u kupovinu zemljišta. Nakon godinu dana otišao je i ostavio mene i dvoje punoljetne djece s obrazloženjem da nam ostavlja stan u kojem živimo i nešto ušteđevine jer ja sam imala stambeni kredit za taj stan i visina rate bila je u visini moje cijele plaće. Stan smo djeca i ja morali prodati i zatvorila sam kredit tim sredstvima i od ostatka novca kupila stan gdje sad živimo djeca i ja. Stan koji sam prodala bio je u vlasništvu mog supruga i mene. On je uredno potpisao kupoprodaji ugovor i pristao da sredstva idu na moj račun i da kupim stan gdje ćemo djeca i ja živjeti. Rekao je da zemljište koje je kupljeno nakon prodaje prvog stana ide njemu bez obzira što smo i to dijelili na pola. Nakon izvjesnog vremena podnio je zahtjev za razvod braka. Sada se sjetio Nakon godine i pol od razvoda da nismo potpisali sporazum o podjeli imovine. Moje je pitanje šta da radim. Dali da potpisujem taj sporazum jer više nemamo što podijeliti. Ja imam stan a on je zemlju prepisao na sina i mene prisilio da i ja to uradim. Strah me samo da ne zatraži možda isplatu ili nešto slično. I ima li uopće pravo na moj stan. Moram navesti da je on prije 3 godine otišao i da živi sa drugom ženom. Skrivao je godinu i pol da živi s njom jer je tek prije godinu i pol zatražio razvod i to sporazumno bez djece. Ja sam zatražila nedavno podjelu djece na PK jer na to imam pravo i tu je on reagirao i sad traži da potpišem sporazum o podjeli imovine za koji ne znam kako će izgledati. Moram navesti da nisam podnijela zahtjev za alimentacija jer djeci svaki mjesec uplaćuje iznos koji proslijeđuje kao školarinu. Bitno mi je samo da nema pravo na stan koji sam kupila. Odnosno dali ima pravo na taj stan. Ako ima koje su moje mogućnosti da to spriječim.