Početna Forum Imovinski odnosi i podjela bračne stečevine Podjela bračne stečevine Odgovor na: Podjela bračne stečevine

#657
Tina
Gost

Postovani,
Molim pravni savjet.
23 godine sam u braku i 2 godine smo zivjeli u izvanbracnoj zajednici. Imamo 3 djece od toga jedno punoljetno koje se jos skoluje i od sljedece godine ce ici na fakultet.Dvoje djece su osnovnoskolci.
Muz mi je vec nekoliko na puta na ruzan nacin u svađi dao do znanja da se iselim s djecom iz “njegove kuce”.
Kakva ja prava imam? Kucu je naslijedio od roditelja. Ali u braku smo mi sagradili kat i stan koji nije bio postojeci prije naseg braka.Isto tako smo ulagali u postojeci dio za vrijeme braka.,Npr. fasada,prozori,kupaonica…znaci ne bas jeftina ulaganja.Je li moguce da ja i djeca nemamo nikakva prava u toj ” njegovoj” roditeljskoj kuci?
Imamo jos zajednicku ustedevinu i auto koja stoje igrom slucaja na moje ime.Ja sam spremna podijeliti to s muzem ali treba mi i sigurnost da me on nece s djecom izbaciti iz kuce.Bila bi zadovljna da mogu odvojeno zivjeti u kuci.Razvod braka mi je nebitan, ali bi voljela znati sta kome pripada i ko ima kakve obaveze placanja troskova zbog djece.
Hvala