Početna Forum Imovinski odnosi i podjela bračne stečevine Podjela bračne stečevine Odgovor na: Podjela bračne stečevine

#630
Štefica
Gost

Poštovani,
Molim Vas da mi pomognete pravnim savjetom u sljedećoj situaciji. Nalazim se pred razvodom i imovinskom raspravom utvrđeno je da zajednički stan pripada meni u 2/3 vlasništvu, a suprugu pripada 1/3 stana. On nije spreman za nikakav dogovor, i vjerojatno će se vrijednost i podjela stana utvrđivati sudskim procesom, pa me zanima ako možete odgovoriti na sljedeća pitanja:
1) Da li je poznato u prijašnjoj sudskoj praksi da li sud može odlučiti da većinski vlasnik isplati manjinskog i pod kojim uvjetima se to događa?
2) Pretpostavljam da vrijednost stana utvrđuju sudski vještaci. Da li je poznato da li je ta vrijednost obično manja od tržišne vrijednosti?
3) Ukoliko dođe do javne dražbe, da li ja imam pravo sudjelovati na javnoj dražbi i otkupiti 1/3 stana? I ukoliko budem uspješna na licitiaciji da li onda plaćam porez za kupovinu cijelog stana ili samo za vrijednost 1/3 stana?
Unaprijed hvala i srdačan pozdrav