Početna Forum Imovinski odnosi i podjela bračne stečevine Podjela bračne stečevine Odgovor na: Podjela bračne stečevine

#485
Ivana
Gost

Poštovani!
Molila bih Vas da mi objasnite i date savjete u vezi moje situacije…
Suprug i ja u braku smo gotovo 10 godina,a prije 9 mjeseci dobili smo prvo dijete. Zaposleni smo oboje na neodređeno a ja sam trenutno jos na roditeljskom dopustu.
Prije 2 godine kupili smo kucu na hipotekarni kredit gdje sam nositelj kredita i vlasnik kuce ja, a suprug je sudužnik u kreditu. Isto tako posjedujemo automobil koji je također stečen u braku.
Suprug želi razvod braka i želi da se sporazumno rastanemo. Koja su moja prava u ovome slučaju?
On me tjera da prodam kucu kako bi otplatila kredit i skinula s njega sudužništvo u kreditu. Prodajom kuce dijete i ja ostajemo na ulici, morat cemo u podstanarstvo. Međutim, on auto ne želi prodati nego ce ga zadržati za sebe…
Zanima me dijeli li sud automatski imovinu i dugovanja na pola ili je to po našem dogovoru?
Također, dijete bi nakon razvoda ostalo živjeti sa mnom. Trenutno je dijete prijavljeno na njegovoj poreznoj kartici, tražila sam da je prebaci na moju kada krenem raditi ali on to odbija. Od svega davati ce mi samo 1000kn mjesecno za dijete kao alimentaciju. Nismo jos pokrenuli proces razvoda, pa Vam pisem sve što je on meni rekao do sada.
Koja su moja prava u tome slucaju? Želim zadržati dijete u svakome slučaju.