Početna Forum Razvod braka Razvod braka

Pregledavate 15 postova - 16 do 30 (od ukupno 63)
  • Autor
    Postovi
  • #569 Odgovori
    Donata
    Gost

    Postovani kako se razvesti od supruga koji nece ni cuje za razvod . Uz legalno oruzje u kuci stalne prijetnje unistavanjem zivota ako odem i maloljetno dijete 16g. Njemu je vjencani lust ugovor o vlasnistvu mene. Vara me kad mu ukazem na to postane nasilan zna me i fizicki napasti jednom i prijetio pistoljem .legalnim. molim vas savijet kako se razvesti od osobe koja odbija razvod cak ni pokusati otixi ba savjetovanje . Hvala

    #572 Odgovori
    B.A.B.E.
    Ključonoša

    Poštovana Donata,

    nasilje kojem ste izloženi od strane supruga biste svakako trebali prijaviti policiji te policiju obavijestiti i o tome da suprug posjeduje oružje kako bi mu isto bilo oduzeto. Policija po zaprimljenoj prijavi protiv supruga može pokrenuti prekršajni ili kazneni postupak, u kojima se suprugu mogu odrediti i određene mjere, primjerice, zabrana približavanja ili udaljenje iz kuće. Obzirom da navodite kako je suprug fizički nasilan te da Vam je prijetio pištoljem, prema našem mišljenju isto svakako predstavlja kazneno djelo te ukoliko se procijeni da postoji opasnost da bi suprug navedeno mogao ponoviti, može mu biti određen i istražni zatvor. Prijavu možete podnijeti i izravno Općinskom državnom odvjetništvu.

    U odnosu na postupak razvoda braka, isti ste ovlašteni pokrenuti neovisno o protivljenju supruga. Obzirom da imate mlt. dijete, prvo se trebate obratiti Centru za socijalnu skrb sa zahtjevom za pokretanje postupka obveznog savjetovanja pri čemu svakako trebate napomenuti da ste žrtva nasilja te tražiti da se tijekom postupka ne obavljaju zajednički razgovori sa Vama i suprugom, odnosno, da se isti provedu odvojeno ako se ne želite osobno susretati sa suprugom. Svrha postupka obveznog savjetovanja je postizanje sporazuma roditelja o načinu izvršavanja roditeljske skrbi nakon razvoda braka, a ukoliko isto ne bude moguće, nakon okončanja navedenog postupka, imate pravo pokrenuti sudski postupak radi razvoda braka i donošenja odluke o roditeljskoj skrbi. Dakle, ukoliko suprug ne bude htio sudjelovati u postupku pred CZSS, isto nije prepreka pokretanju postupka razvoda.

    Ukoliko želite, Udruga B.a.B.e. Vam može pružiti asistenciju prilikom sastavljanja prijave policiji ili Općinskom državnom odvjetništvu, kao i tužbe te Vam prema potrebi pomoći i daljnjim pravnim savjetima, ali i psihološkim savjetovanjem u koju svrhu nam se možete obratiti na broj: 01/4663666 radi dogovora oko termina telefonskog ili osobnog savjetovanja.

    Isto tako, napominjemo da Vam možemo osigurati i smještaj u Sigurnoj kući te ljubazno molimo da nas svakako kontaktirate ukoliko ste za navedeno zainteresirani.

    Srdačan pozdrav,
    B.a.B.e

    #579 Odgovori
    Alen
    Gost

    Dobar dan ,
    Imam mali problem i nigdje na internetu ne mogu pronaci rjesenje.Ako ima ko da me uputi bio bi mu zahvalan.
    Ovako : brak i razvod braka se desio u Hr tocnije u Zagrebu 2017 .Posto sam BiH drzavljanin tijekom sudskog procesa sam bio u BiH i morao sam dat od nekoga adresu u Hr da prima postu za mene.Moj kolega je primao i bio je dobio rjesenje razvoda (koji je nažalost izgubio) sada imam samo sliku.Isto je problem sto su na rjesenje pogrijesno prezime napisali ,sto mi moze problem praviti.U Bosni jos uvijek vode na papiru da sam vjencan ,bez rjesenja ne mogu nista ucinit.Posto sam trenutno u Njemačkoj i sada kad mi treba sve to ne mogu da nadjem rjesenje .Gdje da dobijem ponovo to rjesenje ? I da li moraju prezime napisati ispravno ? Što da radim ?
    Konsulat Hr sam kontaktirao sa slikom rjesenja ,OIB ,puno podaci ,da bi mi odgovorili da kontaktiram konsulat BiH jer ja ne postojim u podacim.Hvala na svakoj pomoci

    #581 Odgovori
    B.A.B.E.
    Ključonoša

    Poštovani Alen,

    rješenje možete podići u sudu pred kojim je vođen postupak. Preporučujemo Vam da za to opunomoćite ili odvjetnika na području Republike Hrvatske ili neku drugu osobu, s time da je za angažiranje odvjetnika dovoljna neovjerena punomoć, dok za bilo koju drugu osobu, punomoć trebate ovjeriti kod javnog bilježnika ili u konzulatu. Naravno, ukoliko možete, rješenje možete podići i osobno. Svakako je najjednostavnije da sve odradite preko odvjetnika. Što se tiče ispravka presude, sud može na Vaš zahtjev donijeti ispravak rješenja na način da ispravi pogrešno ispravljeno prezime. Zahtjev se podnosi u obliku podneska sudu u kojem ćete napisati broj predmeta i stranke u postupku te navesti da Vam je u sudskoj odluci pogrešno napisano prezime uz navod kako prezime treba ispravno glasiti.U slučaju da imate dodatnih pitanja, stojimo na raspolaganju. Možete nam se javiti na broj 01/4663 666 da dogovorite termin s našom pravnicom, poslati dodatna pitanja ovdje ili na mail adresu babe@babe.hr.

    Srdačan pozdrav,
    B.a.B.e.

    #583 Odgovori
    Dalida
    Gost

    Poštovani,
    suprug i ja smo se razveli (prije tjedan dana), nakon 22 godine braka nakon njegove nevjere.
    Uglavnnom je arogantan,bezobrazan i egoističan tip.
    Kuća glasi na moju mamu, a on se ne želi iseliti dok ne uredi neki stari stan.
    Ja psihički ne podnosim njegovu prisutnost! Na tabletama sam, bila sam kod psihijatra, smršavila 30 kila zbog živaca.
    Konstantno nešto prigovara,i bijes i negativnu energiju širi na cijelu kuću.
    NE cijeni me nimalo!
    Ja mu ne želim ni kuhati , ni prati od kad smo se rastali…
    Koja su moja prava, kako da ga izbacim?

    #594 Odgovori
    B.A.B.E.
    Ključonoša

    Poštovana Dalida,

    u konkretnom slučaju Vaša majka kao vlasnica kuća protiv Vašeg supruga treba pokrenuti sudski postupak radi iseljenja, dakle, Općinskom sudom u mjestu u kojem se nalazi nekretnina podnijeti tužbu radi iseljenja. U tužbi je potrebno ukratko opisati činjenično stanje, priložiti zemljišnoknjižni izvadak iz kojeg je vidljivo da je Vaša majka vlasnica nekretnine, navesti da se suprug odbija iseliti te da u nekretnini stanuje bez njezine suglasnosti, predložiti Vaše saslušanje kao svjedoka te tražiti od suda da mu naloži da iseli iz nekretnine.

    Također, Vaša majka ima pravo od supruga zahtijevati naknadu za korištenje nekretnine za razdoblje u kojem suprug stanuje u njezinoj kući bez njezine suglasnosti. Prije pokretanja sudskog postupka eventualno bi bilo poželjno i da Vaša majka pisano pozove supruga da se iseli te mu za navedeno ostavi rok, što također onda može poslužiti kao dokaz u sudskom postupku.

    U slučaju da Vam je potrebna asistencija pri sastavljanju tužbe, slobodno nam se obratite na tel. broj: 014663666, radi dogovora oko termina osobnog pravnog savjetovanja. Također, napominjemo da na isti broj možete dogovoriti i termin psihološkog savjetovanja ukoliko smatrate da bi Vam isto bilo od koristi obzirom na situaciju u kojoj se nalazite.

    Srdačan pozdrav,
    B.a.B.e.

    #595 Odgovori
    Damir
    Gost

    Dobar dan ,trebam neke savjete! Ja sam otac troje maloljetne djece u jednom lošem braku,sad razmišljam o razvodu jer je ovo sve za mene postalo nepodnošljivo! Trudim se i oko nje i oko djece od jutra do mraka,nije mi ništa teško,radim po 12 sati na dan pa onda kod kuce sa djecom zadaću i večeru,a svaki dan kad dodjem kući ona galami na mene i naziva me svakakvim imenima,psuje mene i sve moje i to pred djecom! Imam nekoliko takvih situacija snimljenih mobitelom,prijeti mi ako bilo šta napravim da ce djecu pokupit i odvest u Austriju i da ih necu nikad vidjet a sve tri su curice i jako su vezane za mene! Neznam vise sto da radim! Hvala

    #596 Odgovori
    B.A.B.E.
    Ključonoša

    Poštovani Damire,

    prije pokretanja postupka radi razvoda braka trebate se obratiti Centru za socijalnu skrb radi provođenja postupka obveznog savjetovanja, svrha kojeg postupka je sporazum roditelja o načinu izvršavanja roditeljske skrbi nakon razvoda braka. Ukoliko ne uspijete postići sporazum sa suprugom pred Centrom niti u medijaciji, trebate pokrenuti sudski postupak radi razvoda braka i donošenja odluke o roditeljskoj skrbi. Napominjemo i da se u svakom trenutku možete obratiti sudu sa prijedlogom radi donošenja privremene mjere o roditeljskoj skrbi. Supruga ne smije bez Vaše suglasnosti djecu odvesti u Austriju te ukoliko poduzme konkretne radnje u cilju odvođenja djece, o tome možete obavijestiti policiju i centar za socijalnu skrb. U slučaju da supruga bez Vaše suglasnosti odvede djecu u Austriju, postoje pravni mehanizmi putem kojih možete ishoditi vraćanje djece u Republiku Hrvatsku. Postupanje supruge koje opisujete možete prijaviti policiji te se isto može prekršajno procesuirati sukladno Zakonu o zaštiti od nasilja u obitelji.

    Ukoliko su Vam potrebni detaljniji savjeti i upute vezano za pokretanje spomenutih postupaka, ljubazno molimo da nam se obratite putem telefona 01/4663666 radi dogovora za termin telefonskog ili osobnog savjetovanja.

    Srdačan pozdrav,
    B.a.B.e.

    #603 Odgovori
    Dimitrije
    Gost

    Postovani,

    U mojoj obitelji se pojavila zanimljiva situacija. Moj sin zivi sa zenom koja ima dijete i razvodi se od muza. Socijalna sluzba je preporucila zanimljivo rjesenje koje je sud, iz nerazumljivih razloga prihvatio. Naime, po sudskoj odluci brak se razvodi s tim da dijete boravi jedan tjedan kos majke a jedan tjedan kod oca (sto nece biti moguce jer otac odazi u Njemacu na rad). Ono sto je nevjerojatno u toj odluci je da majka mora ocu placati 1000 kuna za uzdrzavanje djeteta, a u isto vrijeme otac mora majci placati isto tako 1000 kuna. Te novce ce razmijeniti iz ruke u ruku i oboje potpisati potvrdu da su jedno drugome dali po 1000 kuna?! Nije li to besmislica? Po meni iza svega toga stoji namjera da se omoguci ocu da ne placa bilo kakvu alimentaciju?

    Sta mislite o tome? Majka ce se, naravno, zaliti na tu odluku.

    #605 Odgovori
    B.A.B.E.
    Ključonoša

    Poštovani Dimitrije,

    budući da je sudskom odlukom određeno da dijete provodi podjednak opseg vremena s majkom i s ocem, navedena odluka o uzdržavanju nije neuobičajena. Naime, u konkretnom slučaju ne može se reći da dijete veći dio vremena boravi samo s jednim od roditelja, pa da bi u tom smislu postojala obveza drugog roditelja da plaća uzdržavanje. Ukoliko ne postoje pretpostavke da dijete tjedan dana boravi s majkom, a tjedan dana s ocem te je isto argumentirano tijekom postupka pred sudom prvog stupnja, gospođa svakako treba podnijeti žalbu te će u slučaju izmjene sudske odluke po žalbi te eventualno nove sudske odluke kojom bi bilo određeno da će dijete manji opseg vremena provoditi s ocem isti biti dužan plaćati majci uzdržavanje.

    Srdačan pozdrav,
    B.a.B.e.

    #623 Odgovori
    Damir
    Gost

    Meni je trenutno nemoguće razvesti se je 08.01.2021 moram ići raditi daleko od kuće jer bez toga nebih imao novaca, ona je sve gora prema nama pogotovo odkad sam ja prestao radit prije 15 dana i stalno sam kući, ona stalno galami i psuje po kući a ja to snimam pa kad bude situacija bolja ja ću krenuti u razvod! U ovakvom braku mogu se samo razboljeti! Zvat ću vas kad odem na teren i prođu blagdani, platit ću vam samo da mi pomognete jer imam posla sa vragom! Hvala i sve najbolje!

    #625 Odgovori
    B.A.B.E.
    Ključonoša

    Poštovani Damire,

    slobodni ste nam se obratiti kad Vi to možete/želite. Naše pravno i psihološko savjetovanje besplatno je.
    Žao nam je što ste u takvoj situaciji te Vam do slušanja i tipkanja želimo sve najbolje.

    Srdačno,
    B.a.B.e.

    #626 Odgovori
    Damir
    Gost

    Izdržat ću ja to, i ja i moja djeca i nadam se uskoro promjeniti život! Javit ću se svakako, hvala i vama sve najbolje!

    #636 Odgovori
    Sanja
    Gost

    Poštovani,

    nemam pametnijeg posla nakon sto sam uspavala dijete od 3 godine i isplakala more suza jer je moj suprug otisao na vatromet i pijancevanje bez obzira na moje molbe da ostane sa mnom/s nama. Molila bih vas da objektivno sagledate moju situaciju jer sam odvise subjektivna u 8. mjesecu trudnoce. Suprug i ja u braku smo 6 godina. U konfliktima smo stalno. Ja vecinom trazim razvod, a on obecava bolji brak ili govori da sam luda i nezahvalna. Bili smo i u Obiteljskom centru na savjetovanj 2016. na moj zahtjev, no on je bio time vrlo nezadovoljan. On organizira svoje vrijeme kako mu odgovara, zadovoljava svoje potrebe za druzenjem a ja brinem o kucanstvu i nasoj trogodisnjoj kceri. Nemam nikakve pomoci bake servisa i sl. i mala nikad nije provela dan/noc bez mene. Ja vecinom urlam i placem, a on nema sto za reci osim da sam ja kriva jer ga vrijedam (vecinim iz razloga jer ga moram moliti da obavi osnovnu higijenu, pomogne oko djeteta, pokupi nered za sobom i s vremena na vrijeme me poljubi ili obavi bracnu duznost – to mu je osobito mrsko; iscrpljena sam jer sam u ulozi majke i kucne pomocnice i ne uvazavaju se moje potrebe). On bjezi od kuce u opijanja ili radi nakon posla. Nedavno smo kupili kucu (koju je potrebno adaptirati) na kredit na 15 godina (koji glasi na mene), a zivimo od pocetka braka u stanu koji glasi na njegovog ocuha. Nemam namjeru moliti se i ponizavati cijeli zivot, usprkos trenutnoj trudnoci i kreditu, a ne vidim ni moguci izlaz iz situacije jer nemam kud otici. Kakva su moja prava na dom u kojem zivimo i kako se moze rijesiti situacija s kreditom?

    #640 Odgovori
    B.A.B.E.
    Ključonoša

    Poštovana Sanja,

    u odnosu na nekretninu za koju navodite da ste nedavno kupili, ista predstavlja bračnu stečevinu Vas i supruga svakog u ½ dijela, neovisno o tome što kredit glasi na vas. Imovinske odnose na istoj možete urediti sporazumno, a ukoliko isto nije moguće, navedeno je moguće razriješiti u sudskom postupku. Situaciju s kreditom koju spominjete možete razriješiti na način da, primjerice, sa suprugom dogovorite da nekretnina ostane njemu te da on sukladno tome preuzme i kredit, što je međutim potrebno regulirati i sa bankom. Ukoliko se dogovorite da nekretnina ostane vama, suprug neće imati daljnju obvezu sudjelovati u otplati predmetnog kredita. Opcija je također i da nekretninu prodate te zatvorite kredit. Sve navedeno međutim ovisi o vašim konkretnim željama i mogućnostima, sa kojima nismo upoznate pa se o istome niti ne možemo detaljnije očitovati. U odnosu na stan koji glasi na suprugovog očuha, na istome nažalost, niti Vi niti suprug nemate vlasničkih prava te eventualno od očuha možete potraživati novčanu protuvrijednost ulaganja izvršenih u stan, ukoliko je istih bilo. Suprugov očuh je ovlašten u svakom trenutku zatražiti da kako Vi, tako i Vaš suprug napustite predmetnu nekretninu. Pokretnine koje se nalaze u navedenoj nekretnini poput namještaja, tehničkih uređaja i slično, ukoliko su kupljene za vrijeme trajanja braka predstavljaju imovinu Vas i supruga, svakog u polovici.

    Za detaljnije savjete vezano za eventualne mogućnosti razrješenja vaših imovinskih odnosa u slučaju razvoda braka, predlažemo da nas kontaktirate u terminima predviđenima za telefonsko savjetovanje koji su objavljeni na našoj web stranici, ili na telefonskom broju 014663666 dogovorite termin za osobno pravno savjetovanje.

    Srdačan pozdrav,
    B.a.B.e.

Pregledavate 15 postova - 16 do 30 (od ukupno 63)
Odgovor na: Odgovori #594 u Razvod braka
Vaše informacije: