Početna Forum Imovinski odnosi i podjela bračne stečevine Podjela bračne stečevine

Pregledavate 15 postova - 106 do 120 (od ukupno 218)
  • Autor
    Postovi
  • #716 Odgovori
    ANA
    Gost

    Molim da mi odgovorte kako mogu zaštititi bračnu stečevinu i što se podrazimujeva pod istu?
    Dakle…u braku sam 40 godina, još uvijek je taj brak zakonit, ali već duže vrijeme sa suprugom imwm poremećene odnose?! Budući da se radi o znatnoj imovini koja je u cijelosti upisana na supruga, a suočena sa njegovim stalnim prijetnjama kako će sve prodati sam i dati kome on hoće, prinuđena sam zakonski i pravno zaštititi svoja prava…a ne znam od kud krenuti??
    Dakle imamo obiteljsku kuću on je upisan kao vlasnik, imamo stan u Zagrebu koji je upisan na njega, imamo apartmane na moru on je upisan kao vlasnik, imamo nekretnine u Istri on je upisan kao vlasnik, imamo tvrtku d.o.o. u kojoj opet on ima 100% vlasništvo, na tu tvrtku smo kupili nekretnine koje su još u otplati kredita, imamo gradevinsku parcelu na moru koja je upisana na njega, imamo više vozila koja su takoder upisana na njega..
    Budući da nemwm namjeru razvoda braka, iz osobnih principa i razloga, samo želim zaštiti svoja prava, jer sve to skupa sa njim stvarala sam i ja kroz brak od 40 godina i ne želim doći u poziciju da on to prodaje sam i obespravljuje moj zajednički trud i rad kroz ovih 40 godina stjecanja zajednićke imovine? Samo želim na svu imovinu staviti zabilježbu da nikada i nikome ne može prodavati bilo što, a da se ja ne pitam??
    Ne znam da li imam pravo na tvrtku i nekretnine koje su na toj tvrtki??
    Ljubazno molim pravni savjet što trebam poduzeti??
    Zahvaljujem na odgovoru!

    #718 Odgovori
    Sanja
    Gost

    Postovani,
    Molim vas za info razvela sam se od supruga prije 4 godine imamo zajednicku imovinu koju smo stekli u braku i on ne zeli dogovor da me isplati ili ja njega nego kaze da sve ostaje djeci. Dobila sam informaciju da nakon pet godina od rastave u slucaju da pokrenem razvrgnuce suvlasnistva nemam pravo na pola-pola nego umanjeno jer je proslo pet godina. Ja ne zivim u kuci odselila sam u drugu zemlju i povremeno dodem par dana. Mozete li mi reci sta je najbolje za mene da na neki nacin dobijem ono sto mi pripada

    #719 Odgovori
    Ljiljana
    Gost

    Rastala sam se prije godinu dana,dvoje maloljetne djece.imovinski dio riješili sporazumno kod javnog bilježnika.sad on želi sporazum raskinuti i sudski dijeliti imovinu.zapravo želi da izadjemo ja i djeca iz stana,da me isplati.stan je bračna stečevina no glasi samo na njegovo ime.ja sam se glupa tek sad sjetila tuzbom uknjiziti na svoju polovicu.iznos koji bi dobila je mizeran jer u gradu u kojem živim s tim nemogu kupiti ni šupu.djeca su očajna i ne žele seliti.moze li nas izbaciti iz stana? Sto je sa člankom obit zakona o zastiti obit doma po kojem sud moze odrediti da do njihovr punoljetnosti ostanemo u njemu,funkcionira li u praksi ili je mrtvo slovo na papiru.ono šta me brine je to da njegovi imaju mnogo poznanstava i veza pa se bojim da su to već dogovorili ‘preko veze’odigrati,a bivsi muz pomorac pun love,a zna se da s novcem kupis sve.funkcionira li pravna drzava uopće i štiti djecu,il da smisljam plan b vec kuda ćemo.zbog ostanka u stanu sam pristala na mizernu alimentaciju,iako po njrgovim primanjima bi plaćao duplo veću bar.vrijedi li tuzbom traziti veću, promjena okolnosti- inflacija rezija,hrane,djecje potrebe odrastanjem sve veće….

    #722 Odgovori
    Ruze
    Gost

    Postovani,
    u braku sam bila 21 g ..prije braka moj muz je zivio u stanu u kome nisu bili razjeseni imovinski odnosi tj. kucu u kome je stan drzava je nacinalizirala i odbila je vratiti prijasnjim vlasnicima jer su vlasnici doticnu kucu poklonili…jedan niz godina kuca se vodila u vlasnistvu Grada i nakon par godina drzava je postala vlasnik…sa gradom a i s drzavom moj suprug je svih tih godina imao ugovor o najmu stanu ,da bi 2009 drzava predlozila otkup istih stanova po kategorizaciji …vjencali smo se 2005 g a 2009 g moj suprug je kupio stan od drzave …
    Posto smo pred razvodom moj suprug smatra doticni stan svojom imovinom iako je otkljupljen u vrijeme braka ..molim da mi pomognete

    #723 Odgovori
    Ruze
    Gost

    Postovani,
    zaboravila sam napisat da sam ja u tom stanu prijavljena od 2003 g gdje i sad zivim dok se razvod i podjela ne obave …hvala

    #724 Odgovori
    Jelena
    Gost

    Poštovana,
    Nasla sam se u velikom problemu.Kada sam bila trudna kupili smo kuću u kojoj živimo suprug,djeca i ja.Suprug radi u Njemačkoj I tamo je podigao gotovinski kredit koji nije u cijelosti potrosen na kuću,već je digao nekoliko kredita i nedavno posljednji.Unatrag dva mjeseca psihički me maltretira.Zaposlena sam i cijelo vrijeme naše veze i braka koji smo sklopili nakon 2 mjeseca kako smo kupili kuću,prije toga smo živjeli 1 i 2 mj u iznajmljenom stanu za koji sam ja plaćala režije i najamninu.Iza toga smo se preselili kod mojih roditelja Naime,ja sam se složila da kuća stoji na njega jer imam blokadu i bojala sam se da nam ne sjedne na kuću.Znam da sam pogriješila.Trenutno plaćam sve režije u kući sama.Svaki mjesec mi uplaćuje djecji doplatak,ali ne u cijelosti,nego većinom oduzme neki dio.Prije dva mjeseca mi je najavio rastavu i da će prvo prodati pokretnine i nekretnine uz objašnjenje kako ja ne bih dobila nista prilikom podjele.Kada smo otvarili pravo na djecji doplatak,dogovorili smo se da on meni neće davati novce za režije i kuhinju,nego ja njemu ne moram davati za kredit a djecu i sebe da financiram iz dječjeg i porodiljne naknade,a sad je to već plaća.Zanima me da li djeca i ja imamo pravo živjeti u kući,budući da se dogodila prevara s njegove strane i da li mogu ostvariti pravo na suvlasništvo?Da li imam pravo budući da sam i ja ulagala u kuću i radila sve oko kuće, ali u manjoj mjeri.U braku smo 3 godine,a u vezi smo 1 i 2 mjeseca prije toga živjeli zajedno.

    #725 Odgovori
    Samir
    Gost

    Nakon zvanicnog sudskog razvoda braka,dali postoji neki rok za podjelu imovine

    #726 Odgovori
    Mirjana
    Gost

    Poštovani,

    nalazim se u situaciji da sam se razvela sporazumno od muža jer je zasnovao novu obitelj (doveo mi curu da se upozna sa mnom i dijete se treba roditi početkom godine a mi se razveli tek prije tjedan dana). Sada je potrebno riješiti imovinske odnose! S obzirom da bivši muž zadnjih godinu dana radi u inozemstvu i ima dobra primanja u situaciji sam da me ucjenjuje i ne želi isplatiti iz kuće.
    Naime od 08/2015.g. počeli smo živjeti na istoj adresi i imali smo prijavljeno boravište. S obzirom da je on bio puno dužan počela sam uzimati male kredite da ga “dopelam” u normalu. 2016.g. sam prebijala kredit da zatvorim njegov kredit kako bih oslobodila plaću njegovu za stambeni kredit. Temeljem stambenog kredita u vrijednosti 262 000,00 kn (35 000,00 eur) kupili smo kuću a putem ugovora o kupnji nekretnine upisala sam se kao vlasnik pola nekretnine. Tijekom 2017g. i 2018.g. uzela sam opet prebijanje kredita da imamo za život i nešto za kupiti i sl. (neki računi postoje ali većinom je sve rađeno na crno). Uglavnom vrijednost kredita koje sam ukupno uzela je 155 000,00 kn a krediti su naravno nenamjenski. Mi smo se oženili u 07/2018.g.
    Sada bivši suprug ne priznaje moje kredite, meni je spalio sve stvari (nakit,lijekove,torbe,uspomene,čak i jastuke i posteljinu, karniše i zavjese) te me na taj način istjerao iz kuće. U kući nitko ne živi već 2 mj…ja sam na stanu koji moram plaćati i plaćam kredit te mi je egzistencija pod velikim upitnikom
    Tijekom 4 mj od kada se ustanovilo da ima drugu i otkada je otišao s njom živjeti na drugu adresu, maltretirao me psihički, slijedio me, dolazi u kuću u pijanom stanju u bilo koje doba dana ili noći, dovodio ljubavnicu kada sam ja bila na poslu u kuću pa su mi po stvarima kopali, svoju mamu je doveo u našu spavaću sobu i sl.
    Pola bračne stečevine je uzeo (samo je nestalo), uzeo je i stvari koje nisu bile njegove….doveo je svoju mamu da si uzme stvari koje sam kao ja ostavila a nisam ih ostavila nego ne mogu na stan sve odvući s time da sam još vlasnik pola nekretnine i dok to ne riješimo smatram da su to i dalje moje stvari i nema pravo dijeliti ih i tako se ponašati. Ja osobno nisam niti jednu njegovu stvar spalila niti bacila niti uzela. Uzeo mi je stvari i koje nisu bila bračna stečevina nego sam ih ja donesla iz obiteljske kuće a on je mentaliteta sve što je na mojem dvorištu JE MOJE!
    On smatra da me ne treba isplatiti još me optužuje da sam mu ukrala novce što nije istina.
    Interesira me na koji način se mogu postaviti ako želim nagodbu? Moja ponuda je bila da se kuća proda i namire krediti obje strane i svatko krene svojim putem. On to ne želi odnosno ima novaca i želi kuću iako je njegova mama naslijedila kuću prošle godine od bake i ima gdje biti (mislim da uživa mene maltertirati…čak mi je nekoliko puta rekao da će me uništiti i da od njega nikada u životu neću imati mira).
    Da li ga mogu nekako ucjeniti? Ako potražuje plaćene rate stam.kredita od mene putem suda i ja ne mogu platiti (dobim ovrhu) svejedno sam vlasnik polovice nekretnine i ako ulaže u nekretninu povećava vrijednost istoj. Isto tako mogu dolaziti kada hoću i s kim hoću (on je meni dovodio ljubavnicu koja mi se po dvorištu šepurila i gladila po trbuhu a ja sam to morala gledati, isto tako je nosio njen veš u našu perilicu da se pere…psihički me ubijao a onda su me i telefonski maltretirali i osobno a ja sam na sve bila tiho).
    Ako zatraži razvrgnuće imovine ili ja zatražim, namiriti će se stambeni kredit a meni će moj ostati?
    Ako tražim nagodbu za isplatu iz kuće da li se mogu voditi tom nekom matematikom da je moja polovica duga za stambeni kredit 131 000,00 kn a ukupni krediti moji su u iznosu od 155 000,00 kn što znači da bi njegova polovica bila cca.78 000,00 kn + na računu je imao oko 10 000,00 eur u trenutku prestanka bračne zajednice pa ako tu uzmem 5000,00 eur + vrijednost imovine koju je otpelao dođem do tih 131 000,00 kn. Znači li to da od njega mogu potraživati cca. 20 000,00 eur za svoju polovicu kuće temeljem neke procjene vrijednosti nekretnine?
    Kod njega mora sve biti crno na bijelo inače me blati i ja sam luđakinja i želim ga opljačkati i sl….Smatram da moram imati dobre argumente kako sam do toga iznosa došla. Isto tako mogu gledati na način da je njemu ostalo cca. 200 000,00 kn za otplatiti stambenog kredita a meni 100 000,00 kn nenamjenskog kredita pa opet ako gledam po pola dobim matematiku da sam ja njemu dužna 100 000,00 kn a on meni 50 000,00 kn pa ako pridodam otuđenu imovinu i koliko novaca je bilo na računu opet dođem na isto da nitko ništa ne treba nikome platiti (ili možda mala razlika cca. 10 000,00 kn) ali sam i dalje vlasnik nekretnine i mogu potraživati polovicu procijenjene vrijednosti, jel tako?
    Isto tako da li imam pravo potraživati nešto iz njegovih ukupnih primanja za vrijeme braka…znači od kada smo u braku da vidim koliko su bila moja primanja a koliko njegova….ako imam pravo nešto tako potraživati onda su njegova primanja puno dalje od mojih?!
    Smatram da se moram nagoditi jer će sudski postupak biti dug i skup…isto tako suca neće interesirati tko je kupio peglu a tko frižider i sl?
    Ne znam kojim putem krenuti, molim malu pomoć.
    Hvala

    #727 Odgovori
    isabella
    Gost

    zdravo prijatelju moje ime je Isabella Ethan, ja i moj muž smo u braku već 10 godina i živjeli smo u miru do jednog vjernog dana, došao je kući jako ljut, pokušala sam saznati što se događa onda je povisio ton mene i počni se svađati sa mnom, pokušala sam sve što sam mogla da ga smirim ali on je bio ljut na mene bez razloga, i rekao je da će se razvesti od mene, molila sam ga da mi kaže što se događa, sve što je mogao Reci da je bio umoran od mene da trebam živjeti u njegovoj kući da me više ne želi u svom životu, plakala sam cijelu noć, onda želim u kuću svojih prijatelja da ostanem tamo s njom, i rekla sam joj što se dogodilo i ona upoznaj me s dr. alabom koja je pomogla drugim ženama u istoj situaciji i ispalo je dobro, prije svega nikad ne vjerujem, ali samo sam rekla da trebam probati jer ja stvarno jako volim svog muža, pa sam ga kontaktirao i on mi je rekao što da radim i ja sam to učinio, i poslao je snažnu molitvu koju sam morala izgovoriti usred le od noći dok je bacio ljubavnu čaroliju. Bilo je to čudo 48 sati kasnije, moj jedini muž me nazvao i rekao mi da mu je žao što me želi natrag, bila sam tako sretna jer mi je dr. Alaba pomogao i dala sam sebi obećanje da ću baciti ovo svjedočanstvo širom svijeta kako bi ga drugi mogli vidjeti i kontaktirati, ako trebate pomoć možete ga kontaktirati putem njegove gmail adrese dralaba3000@gmail.com ili ga možete kontaktirati putem whatsappa/vibera na ovaj broj +1(425) 477-2744, on je pomoćnik kojeg je Bog poslao da vrati izgubljene ljubavnike i donese vam radost

    #729 Odgovori
    Chiara
    Gost

    Postovanje!Zanima me ako dodje do razvoda braka,koji je pokrenut s bilo koje strane muza ili mene.Koja su moja prava.Na statusu sam roditelja njegovatelja imamo troje djece.Najstarije bude uskoro punoljetno.Zivimo u kuci na kat 18 godina.U braku.Sve glasi na supruga jer su mu roditelji pokojni.Kuca,2x pokretnine i dosta zemlje.Zanima me da li suglsno ako se razidjemo ista dobivam od stecevine ili ne?Jer nemam krov nad glavom niti novaca ako me izbaci van iz kuce s troje djece i desila se prevara s njegove strane i imam slike kao dokaz.Hvala,lp.
    P.s Novac koji dobivam ide na rate koji sam ulozila u uredjenje kuce.

    #732 Odgovori
    Ana
    Gost

    Postovani, molim vas za savjet. U braku smo 20 godina. Nažalost, dugo sam izložena verbalnom, psihičkom nasilju. Imamo troje djece. Jedno punoljetno, dvoje maloljetno. Odlučila sam izaći iz pakla za moju djecu i mene. ALI. Imam u vlasnistvu malu kuću stecenu nasljedstvom, koja je bila neuvjetna za zivot. Suprug je u nju ulozio i od tada je renta i novac ide njemu. Naravno, na crno. Stan u kojem živimo, kupljen je u braku, negovi roditelji su uglavnom financirali kupovinu. Nedavno smo kupili jos jedan stan, ali svojim novcima. Ja sam godinama bila kod kuće, brinula se o djeci, kući. Zadnjih 5 godina radim, ali za ispodprosjecnu placu. Sve sto zaradim ode na hranu, djecu. On placa račune, u potpunosti financira kupovinu novog stana, kao i njegovu obnovu. Imam li pravo na dio bracne stečevine i postoji li ikakva mogućnost da on moju kuću oduzme. Unaprijed zahvaljujem.

    #733 Odgovori
    Lara
    Gost

    Poštovani da li odšteta dobivena kako se to gleda kao osobni prihod ili pošto je stečeno u braku kao bračna stečevina?

    #736 Odgovori
    isabella
    Gost

    Moje ime je Shira elijah, želim podijeliti radosnu vijest o svom životu sa svima i onima kojima je potrebna pomoć u braku/vezi. Patila sam šest godina, muž me napustio i nastavila sam rađati drugu ženu samo zato što me njegova obitelj nije voljela, a jer mu nisam mogla roditi bebu, sedam godina sam plakala jer se muž razveo od mene. Tražio sam čaroliju da mi je oblak pomogao na netu, sreo sam toliko mađioničara, svi su skupili novac a da mi nisu pomogli, ali 3. kolovoza 2021. vidio sam online donaciju dobrog mađioničara po imenu dr. apata. Odlučila sam ga kontaktirati kada sam ga kontaktirala, rekao mi je da je moj problem riješen jer sam ga kontaktirala, ispričala sam mu sav svoj problem i obećao mi je pomoći da vratim muža. Dr alaba me uputio i pokazao što da radim tako da ja slijedim sve upute i radim ono što je tražio nakon tri dana rekao mi je da će me muž nazvati prije nego što zaspim taj dan i ispričati se. Kad mi je sve ispričao, nazvao me muž i zamolio da mu se vratim nakon šest godina razvoda. Danas dijelim ovu poruku jer želim da svijet zna i da je to dobar posao, a također sam jako sretna što sam trudna i za one od vas kojima je potrebna pomoć, problemi na poslu ili napredovanje kontaktirajte dr. Alabu danas i riješite svoj problem ovdje je email: dralaba3000@gmail.com ili whatsapp/viber s njegovim brojem telefona: +1(425) 477-2744, obećavam vam da će vaš problem biti riješen

    #738 Odgovori
    Olga
    Gost

    Poštovani,
    U prekinutoj sam izvanbracnoj zajednici u trajanju zadnjih 5 god.,u kojoj smo dobili i dijete.
    Moje pitanje je u vezi sudske podjele imovine nakon raskida. Radi se o kreditu,tj.ratama kredita koje smo mjesecno placali iz zajednickog buđeta za cijelo vrijeme trajanja nase izvanbracne zajednice. A taj kredit nismo zajedno podigli,nego ga je suprug podigao u svojoj bivsoj izvanbracnoj zajednici,prije nego sto smo se mi upoznali?
    Dali ja imam pravo na polovicu tih uplacenih rata kredita za vrijeme trajanja nase izvanbracne zajednice?

    #739 Odgovori
    Elizabeta
    Gost

    Poštovani,

    Nadam se da ćete mi moći pomoći s pravnim savjetom vezano za izmišljena dugovanja koje moj bivši partner insinuira.
    S partnerom sam bila u vezi preko 10 godina, a zajedno smo živjeli od 2013 do 2020.
    u siječnju 2020 kupujem stan na svoje ime, a u travnju 2020 prekidam izvanbračnu zajedinicu odlaskom. Dakle, moj stan je zajednička stečevina do trenutka mog odlaska, i on tehnički može tražiti da mu isplatim pola iznosa za te tri rate kredita. Taj dio mi je jasan.
    U tom periodu živjela sam u njegovom stanu kojeg je on kupio prije početka naše veze te kredit još otplaćuje.
    To je bez dileme njegova stečevina. Nisam plaćala stanarinu, ni pola rate kredita. U periodima kada sam bila zaposlena plaća sam pola režija, hrane i tekućih troškova.
    Kada sam bila nezaposlena to je plaćao on, a ja sam brinula o kućanstvu. U međuvremenu u zajedničkom domaćinstvu oboje smo imali neku ušteđevinu, on svoju ja svoju, njegova je bila pozamašna jer je imao i veću plaću. Pretpostavljam to je zajednička stečevina, obje ušteđevine.
    Tijekom trajanja te izvanbračne zajednice on je kupio automobil od svog oca. Nije darovan, kupio ga je preko kupoprodajnog ugovora. Dakle to je zajednička stečevina.
    Ja sam kupila auto, jedan dio sam platila svojom ušteđevinom, jedan dio su mi dali njegovi roditelji (naglašavam dali, poklonili). U niti jednom trenutku ja nisam tražila od njih novac, već su oni inzistirali jer su bili dobrostojeći. Na to mi partner uplaćuje neki ekstra iznos, kaže neka ti se nađe za troškove registracije, tehničkog i sl. Moj auto bi isto bila zajednička stečevina.
    Kada sam otišla nisam tražila ništa. Samo sam otišla sa svojom odjećom, i svojim autom. Smatrala sam da je to fer.

    u međuvremenu, godinu i pol nakon prekida veze njegovi roditelji traže novce natrag. Kažem bio je dar, na temelju čega vi tražite novce natrag. Kažu, novci su dani pod jednim uvjetima (ja sam s njihovim sinom), sada su se uvjeti promjenili (ja nisam s njihovim sinom) i sada želimo novce natrag.
    Nisam ih htjela gledati i natezati se s njima, htjela sam samo mirno živjeti svoj život, i vraćam im novac. Premda sam mogla odbiti uredno, koliko me odvjetnik savjetovao.
    Nakon toga, javlja se bivši partner – zahtjeva da i njemu vratim taj iznos koji mi je dao. Ovo će preći u maltretiranje jer ga poznajem, i jer je svemu okidač to što imam novog partnera. Zbog toga želim znati koja su mi prava i opcije.

    Nakon podužeg teksta, moje pitanje je: ima li on pravo tražiti te novce, pogotovo 2 godine nakon prekida? i to pod nazivom posudbe novca. Može li se uopće u izvanbračnoj zajednici “posuditi” novac partneru za tekuće troškove. Auto mi je bio neophodan da bih odlazila na posao. Nije bio luksuz.
    S time, da to nije bila posudba nego dar. I tko tu sada mora išta dokazivati? On, da je to posudba, ili ja da je dar?

    Drugo pitanje je – koliko nakon prekida izvanbračne zajednice odnosno braka (jer su izjednačeni po pravima) se može tražiti dioba zajedničke stečevine?

    Unaprijed hvala na odgovoru.

Pregledavate 15 postova - 106 do 120 (od ukupno 218)
Odgovor na: Odgovori #729 u Podjela bračne stečevine
Vaše informacije: