Početna Forum Imovinski odnosi i podjela bračne stečevine Podjela bračne stečevine

Pregledavate 15 postova - 61 do 75 (od ukupno 218)
  • Autor
    Postovi
  • #633 Odgovori
    B.A.B.E.
    Ključonoša

    Poštovana Iva,

    nije posve jasno zašto ste sigurni da će Vam suprug darovati nekretninu nakon zatvaranja kredita. Je li to njegovo obećanje? Naime, ako u tom smislu nakon podmirenja kredita izostane njegova dobra volja, od darovanja neće biti ništa, a nekretnina će i dalje glasiti na njega. Po nama je najbolja opcija da sa suprugom sklopite ugovor kojim rješavate imovinskopravne odnose proizašle iz bračne zajednice, konstatirate da Vi preuzimate obvezu otplate kredita, dok suprug istovremeno prenosi nekretninu na Vaše ime u cijelosti ili u razmjernom dijelu. Naime, treba uzeti u obzir da ste u stjecanju nekretnine sudjelovali oboje, otplatama kreditnih rata, a Vi samostalno, ulaganjem kroz renoviranje nekretnine i u konačnici zatvaranjem kredita, slijedom čega možete izračunati koliki je čiji suvlasnički omjer. Takav ugovor je nakon toga vrlo teško pobijati pred sudom. Smatramo da raspolaganje nekretninom u korist sina nije najbolje rješenje jer nad istom u potpunosti gubite kontrolu, ne možete donositi samostalne odluke u vezi iste, a nakon punoljetnosti sina, on može s istom raspolagati kako god želi, pa u konačnici darovati je i svom ocu ili bilo kojoj drugog osobi. Ukoliko su vam potrebna bilo kakva dodatna pojašnjenja, budite slobodni kontaktirati nas telefonom ili osobno doći u savjetovalište uz prethodni dogovor na tel 4663 666.

    Srdačan pozdrav,
    B.a.B.e.

    #635 Odgovori
    Ancy
    Gost

    Poštovani!
    Molim vas da mi objasnite vezano za moju situaciju…
    U izvan braćnoj zajednici sam 6 godina,ostala sam trudna,u tom trenutku digla sam kredit u prvim mj.trudnoće i kupila nekretninu, cjelu svoju ušteđevinu uložila sam u nekretnin,radi se o nenamjenskom kreditu kojeg plaćam ja,moj izvanbraćni drug nije uložio ništa ali je renovirao svojim rukama!Nedugo sam ga prijavila za nasilje u obitelji koja već traje unazat 6god. Ne pridržava se mjere opreza koje mu je određeno,i dalje ne želi otići konstantno se prjeti da će mi uzet pola nekretnine,živim u velikom strahu sa njm,bojim se da ću morati sa djetetom van iz kuće,iz razloga da ga moram isplatit za njegov rad.a svu ušteđevinu sam uložila.isplatiti ga ne mogu!Vrlo je sklon alkoholu.u međuvremenu sam nekretninu prepisala na mamu sada je ona vlasnica!pa me zanima dali on ima kakva prava u toj nekretnini?imam priložene račune od mog uloga!

    #639 Odgovori
    B.A.B.E.
    Ključonoša

    Poštovana Ancy,

    ukoliko je nekretnina kupljena kreditom za vrijeme trajanja izvanbračne zajednice, a koji kredit je otplaćivan tijekom zajedničkog života, ista predstavlja izvanbračnu stečevinu Vas i supruga, svakoga u ½ dijela. Obzirom da u svom upitu spominjete kredit i ušteđevinu, nije nam u potpunosti jasno na koji način ste nekretninu kupili, međutim, ukoliko je dio kupoprodajne cijene podmiren Vašim vlastitim sredstvima (ušteđevine prije zasnivanja izvanbračne zajednice), imali biste pravo i na veći suvlasnički udio na predmetnoj nekretnini razmjerno visini uloženih sredstava koja predstavljaju vašu vlastitu imovinu. Okolnost što ste nekretninu prenijeli na majku, ne sprječava vašeg bivšeg izvanbračnog supruga da pokrene sudski postupak te isti može pobijati i ugovor kojim je nekretninu stekla vaša majka.

    Ukoliko se radi o tome da ste svoju ušteđevinu uložili u uređenje i opremanje nekretnine, imate pravo od supruga potraživati isplatu na temelju izvršenih ulaganja, što međutim ponovno ovisi o tome na koji način ćete u konačnici razriješiti vlasničke odnose na predmetnoj nekretnini.

    Radi detaljnijih informacija možete nas slobodno kontaktirati u terminima koji su objavljeni na našoj web stranici za telefonsko savjetovanje, a možete i osobno doći na pravno savjetovanje u našu udrugu uz prethodni dogovor termina na telefonski broj 01/4663666.

    Srdačan pozdrav

    #641 Odgovori
    Ana
    Gost

    Poštovani,
    Razvodim se nakon 17 godina braka i zanima me podjela bračne stečevine, tj. stana u kojem ostajem živjeti sa 2 maloljetne djece.
    Naime, u 1.godini braka nadogradili smo kuću mojih roditelja. Na početku su istu količinu sredstava uložili moji i njegovi roditelji te smo podigli mali kredit koji je isplaćen prije 5 godina. Namještaj smo kupili sami, a tijekom godina moji su roditelji platili još neke naknadne radove.
    Radili smo oboje, plaće su nam bile podjednake, ali problem je što je suprug alkoholičar i godinama je cijelu plaću trošio na alkohol. Znači,sve što se kupovalo, kupovalo se od moje plaće. U poslijednje vrijeme nismo ništa ni ulagali u stan te je sada potrebno mijenjati i namještaj i neke instalacije što ću ja morati financirati.
    Sad, kako odrediti vrijednost stana i koliko isplatiti suprugu?
    Hvala!

    #644 Odgovori
    B.A.B.E.
    Ključonoša

    Poštovana Ana,

    prema Obiteljskom zakonu, ako je ulaganje financirano iz sredstava stečenih radom, doprinos bračnih drugova smatra se jednakim neovisno o tome tko je od bračnih drugova koliko radio i trošio. Nažalost radi se o neoborivoj presumpciji te polazeći od toga da ste na početku uložili podjednake iznose koji potječu od roditelja, a nakon toga ulaganja financirali isključivo iz sredstava koja potječu iz rada, nažalost vaši doprinosi ulaganju smatraju se podjednakima. Vaš je nešto veći jer ste spomenuli naknadne radove koje su financirali Vaši roditelji. Prema tome polovica uložene vrijednosti, umanjena za dodatna sredstva koja su uložili vaši roditelji je nešto što bi Vaš suprug mogao tražiti sudskim putem ukoliko do pokretanja sudskog postupka uopće dođe. Sudski postupak bi trebao pokrenuti suprug i na njemu je teret dokazivanja visine ulaganja. Najmjerodavniji način za utvrđivanje vrijednosti stana jest angažiranje sudskog vještaka ili procjenitelja uz čiju pomoć možete utvrditi vrijednost ulaganja s jedne strane i vrijednost nekretnine (koja sukladno važećim tržišnim uvjetima može biti ili veća ili manja od vrijednosti ulaganja) s druge strane, pa procijeniti koji iznos za isplatu je za Vas najpovoljniji. Za sva daljnja pitanja stojimo na raspolaganju.
    Srdačno,
    B.a.B.e.

    #648 Odgovori
    Branko
    Gost

    Poštovani, molim za savjet, roditelji su rastavljeni već 2 godine, potpisali su razvod braka, ali imovina se nije podijelila, je li moguće sad da jedna strana traži od druge da je isplati? S obzirom da su prošle već dvije godine od razvoda i druga strana je već u braku sa drugim partnerom. Molim Vas za stručni savjet. Lijepi pozdrav

    #649 Odgovori
    Sabina
    Gost

    Poštovani,
    14.02.2020.sam kao zrtva nasilja bila u policiji. Muza su priveli i bio je u zatvoru dva mjeseca. Pocetkom ozujka 2020.sam skupa s tada jos malodobnom kcerkom iselila iz zajednicke kuce i otisla u podstanare. On je dobio zabranu prilaska. Zahtjev za razvod sam predala u svibju 2020.Ali se on nije odazivao na pozive. U rujnu je kcer postala punoljetna. Radim i do sada sam bila u podstanarstvu. Pocetkom studenog 2020.sam mu poslala postom sporazumni zahtjev za razvod da potpise ali mi nije vratio potpisan. Pocetkom sijecnja 2021.sam poslala sudu tuzbu za razvod braka. Jos nisam dobila nikakav odgovor od suda. Sada zelim dignuti kredit i kupiti neku nekretninu da ne placam vise podstanarstvo. Moje pitanje je ako ja sklopim kupoprodajni ugovor o kupnji nekretnine dali on moze traziti pravo nad polovicom te nekretnine zbog toga jer razvod jos nije ubiljezen niti proveden na sudu?
    Unaprijed hvala na odgovoru.

    #650 Odgovori
    Gordana
    Gost

    Postovani.nakon 24 g odlucili smo se ja,i suprug sporazumno rastaviti imamo 2 djece na,faksu i jedno od 10 g.zbog obiteljskog omalovazavanja,i kaznenog odnosa prema,najmladem djetetu zavrsio je u istraznom zatvoru 3 mjeseca.danas inace ima,vojnu mirovinu i nezeli pomagati jedno od djece koje je na,fakultetu.zbog njega sam izgubila posao jer je prjetio mojim sefovima.molila,bih vas,na,koji nacin mogu zastitit svo troje djece da,ih pomogne uzdrzavat.te kako mogu kucu i sve sto smo stvorili u zajednickom braku kao npr.police osiguranja i sve materijalno da ravnopravno podjelimo jer on smatra posto sam odselila da,nemam nikakva,prava,da je sve sto smo postigli nase djece jednog dana,i da,nesmijem ni krpu kuhinjsku odnjet iz kuce.
    Hvala,unaprjed na,pomoci

    #652 Odgovori
    Vela
    Gost

    Poštovani,

    Može li sud naloziti prodaju nekretnine ako bivsi suprug podnese tuzbu u kojoj zahtijeva iskljucivo prodaju nekretnine, ako sam ja vlasnik i samostalni nositelj stambenog kredita? Također zemljiste na kojem je kuca izgradena sam stekla darovnim ugovorom od svojih roditelja On ima gotovinski kredit kojim je kupljen automobil i dio je utroseno na uredenje kuce. Auto je nakon razvoda zadrzao. Otplaceno je 2 god kredita prije razvoda, dijete je dodijeljeno meni i boravimo u toj kuci, ja sam nastavila uredno otplacivati kredit. Zanima me sto moze on zapravo dobiti sudskom tuzbom te da li je moguce da sud “izbaci” mene i dijete na ulicu prodajom kuce? Hvala

    #657 Odgovori
    Tina
    Gost

    Postovani,
    Molim pravni savjet.
    23 godine sam u braku i 2 godine smo zivjeli u izvanbracnoj zajednici. Imamo 3 djece od toga jedno punoljetno koje se jos skoluje i od sljedece godine ce ici na fakultet.Dvoje djece su osnovnoskolci.
    Muz mi je vec nekoliko na puta na ruzan nacin u svađi dao do znanja da se iselim s djecom iz “njegove kuce”.
    Kakva ja prava imam? Kucu je naslijedio od roditelja. Ali u braku smo mi sagradili kat i stan koji nije bio postojeci prije naseg braka.Isto tako smo ulagali u postojeci dio za vrijeme braka.,Npr. fasada,prozori,kupaonica…znaci ne bas jeftina ulaganja.Je li moguce da ja i djeca nemamo nikakva prava u toj ” njegovoj” roditeljskoj kuci?
    Imamo jos zajednicku ustedevinu i auto koja stoje igrom slucaja na moje ime.Ja sam spremna podijeliti to s muzem ali treba mi i sigurnost da me on nece s djecom izbaciti iz kuce.Bila bi zadovljna da mogu odvojeno zivjeti u kuci.Razvod braka mi je nebitan, ali bi voljela znati sta kome pripada i ko ima kakve obaveze placanja troskova zbog djece.
    Hvala

    #659 Odgovori
    Anica
    Gost

    Postovani,
    Nalazim se u teskoj situaciji razvodim se od muza nakon 11godina braka! Za vrijeme braka sagradili smo kucu i u gruntovnici upisali na njegovo ime! Kuca je sagradena na zemljistu koje je on vec imao prije braka, odvjetnici kazu da meni ne pripada nista jer sve stoji na njegovo ime! Sve godine sam ulozila u tu kucu od namjestaja do pribavljanja dozvola! Molim vas za odgovor

    #660 Odgovori
    Riana
    Gost

    Poštovani
    U braku sam 18 godina. Živim u suprugovoj kući koju je dobio u nasljedstvo od svojih roditelja. Imamo dvoje djece koji se još školuju,uskoro su punoljetni. Oboje smo zaposleni i uvijek smo sve dijelili i jednako pridonosili u braku.
    Suprug želi razvod. I tu nastaje problem.
    Imamo nekoliko kredita koji su se digli u braku. Suprug je ušao s jednim kreditom u brak koji smo isplatili nakon vjenčanja. U kuću se neprestano ulagalo do unazad godine dana kad su krenuli problemi.
    Moja želje ja bila da mi suprug uredi stan koji su moji roditelji namjenili meni i na taj način me isplati za sve ono što su moji roditelji i mi zajedno ulagali u kuću sve ove godine. Ali koliko vidim ništa od toga jer me zavlači već mjesecima. Ne povlači rastavu, ali stalno naglašava kako je najbolje da sudski vještak podijeli našu stečevinu. Koliko sam shvatila, taj postupak je dugotrajan i poprilično skup što meni ne ostavlja baš puno opcija.
    Zanima me na što se sve odnosi ta bračna stečevina?
    *Dokaze o tome koliko su moji roditelji uložili nemam, o tome nikad nismo razmišljali. Oni su pomagali svom djetetu. Iskreno, to mi je ispod časti.
    Mislila sam da ćemo se uspjeti dogovoriti. Ali tu se dođe do neke cifre od 5000 eura i za njega je to to. To bi pokrilo neke samo kozmetičke radove u stanu i dio namještaja.
    Meni je i dalje opcija da se sporazumno dogovorimo oko podjele i rastanemo kao ljudi. On ne bježi od toga da ja imam prava, ali po svemu sudeći umanjuje moja.
    Što mi vi savjetujete?

    #662 Odgovori
    Marina
    Gost

    Poštovani

    Ja i bivši suprug smo se razveli prije vise od godinu dana, sporazumno.
    Nisam htjela podnosit tužbu vezano za podjelu bračne stečevine jer su u pitanju bile pokretnine koje je on kupio u braku.
    Međutim, nedavno sam saznala da je stekao stan dok ne bio u braku sam om, da li ga je kupio ili putem posla dogovarao ne znam, ali ga je uknjižio na sebe dok smo još bili u braku.
    Da li imam ikakva prava ja koja ništa nisam znala i da li mogu podići sad tužbu za podjelu bračne stečevine, jer se nadam da ne postoji rok.

    #666 Odgovori
    Nella
    Gost

    Poštovani,
    Trebala bih Vašu pomoć. Nakon 18g braka,kako stvari stoje,doći će do razvoda. Zanimaju me moja prava. Kuća je kupljena na kredit u trajanju od 30g. U toj kući smo 12g. Kredit je podigao muż i ja se nigdje ne navodim. U tih 18g on nikad nije platio ni jedan račun(mislim na reżije). Na sam spomen razvoda je poludio i rekao da će prestati plaćati kredit neka si banka uzme kuću,a da on sa svojom plaćom može u podstanare. Djecu nije ni spomenuo. Imamo blizanke od 17g. Ja sam dobila od mame novac kojim je uređeno potkrovlje i kupljeni neki aparati(tv,sušilica,ledenica) Sad me zanima koja su moja prava i mogu li osim 1/2 rate kredita traži i 1/2 za režije koje sam isključivo plaćala ja. I iznos koji je utrošen za uređenje potkrovlja i kupnju aparata zatražit u cijosti( jer je to novac moje majke). U kući ne želim ostati.

    S poštovanjem
    Nella

    #667 Odgovori
    Mateja
    Gost

    Poštovani,

    suprug je podigao kredit u banci kako bi kupili kuću, kuća glasi na njega.
    On se sada želi rastati.

    Po kreditu je bio jedan iznos, a stvarna vrijednost kuće je skoro dupla (dio plaćen gotovinom).
    Naravno, on do sada je otplatio nekoliko rata kredita.
    Napravljena je procjena kuće (ali zbog kredita), i oni su naravno procjenu korigirali tako da odstupa nekih 1000 eura od iznosa kredita.

    Da li imam pravo tražiti procjenu kuće po sadašnjoj cijeni, jer je kuća u jednom dijelu adaptirana?

    i da li imam pravo tražiti polovicu procijenjene vrijednosti nekretnine, jer je ista stečena za vrijeme trajanja braka?

    tj.koja su moja prava vezana za kuću koja je kupljena za vrijeme trajanja braka?

    Hvala.

Pregledavate 15 postova - 61 do 75 (od ukupno 218)
Odgovor na: Odgovori #649 u Podjela bračne stečevine
Vaše informacije: