Početna Forum Imovinski odnosi i podjela bračne stečevine Podjela bračne stečevine

  • This topic has 217 odgovora, 1 sudionik, and was last updated prije 1 month by VJEKOSLAVA.
Pregledavate 15 postova - 46 do 60 (od ukupno 218)
  • Autor
    Postovi
  • #575 Odgovori
    Katica
    Gost

    Poštovani,
    Rastavljena sam krajem 2017 god.Napustila sam obiteljsku kuću skupa s punoljetnom djecom.Vlasnik kuće je suprugov otac.Kuća je sazidana prije našeg braka koji smo sklopili 1994.
    Ostatak ulaganja i opremanja kuće napravili smo ja i moj bivši suprug.Predmet ja na sudu pa me interesira što mogu očekivati jednoga dana.Unaprijed hvala

    #577 Odgovori
    B.A.B.E.
    Ključonoša

    Poštovana Tanja,

    bračnu stečevinu predstavlja isključivo imovina koja je radom stečena tijekom trajanja izvanbračne, odnosno, bračne zajednice. Dakle, imovina koju ste suprug ili Vi imali prije poznanstva predstavlja posebnu imovnu svakog od vas, odnosno, suprug nema vlasničkih prava na Vašem stanu jednako kao što niti Vi nemate vlasničkih prava na njegovom stanu. Obzirom da u suprugov stan niste ulagali već da ste, kako navodite, u kuću davali svoju mirovinu i novce od najma svog stana, koji novac je pretpostavljamo utrošen na redovite potrebe zajedničkog kućanstva, nemate pravo navedeni novac sada potraživati od supruga. U slučaju da se u stanu nalaze pokretnine koje ste kupovali tijekom trajanja braka, primjerice, namještaj, tehnički uređaj i slično, navedene pokretnine predstavljaju bračnu stečevinu.

    Ukoliko suprug odbija razvod braka, navedeno ne predstavlja prepreku da postupak radi razvoda braka sami pokrenete i to podnošenjem tužbe Općinskom sudu. S tim u vezi, napominjemo da sud neće ispitivati razloge zbog kojih želite razvod niti će na sud utjecati eventualno protivljenje supruga te će presuda o razvodu unatoč tome biti donesena.

    U slučaju potrebe za dodatnim informacijama, napominjemo da možete i osobno doći na pravno savjetovanje u našu udrugu gdje Vam možemo pružiti i asistenciju prilikom sastavljanja tužbe radi razvoda braka, odnosno, obratiti nam se i putem telefona, sve uz prethodni dogovor termina na tel. broj: 01/4663666, ili nas kontaktirati u terminima predviđenima za telefonsko savjetovanje koji su objavljeni na našoj web stranici.

    Srdačan pozdrav

    #578 Odgovori
    B.A.B.E.
    Ključonoša

    Poštovana Lidija,

    prvenstveno napominjemo da postupak razvoda braka možete pokrenuti neovisno o tome slaže li se suprug sa razvodom ili ne te da isto nije povezano sa međusobnim imovinskim odnosima o kojima se eventualno može odlučivati u posebnom sudskom postupku.

    Ukoliko postupak pokrenete nakon što dijete postane punoljetno, kako navodite u svom upitu, postupak razvoda bi trebao biti više formalne naravi, odnosno, pravno prilično jednostavan te ćete u svakom slučaju razvod dobiti unatoč protivljenju supruga pri čemu niti sam postupak, prema našim iskustvima, ne bi trebao dugo trajati.

    Obzirom da u svom upitu navodite da je suprug nezaposlen, želimo Vam skrenuti pažnju da bi u postupku razvoda eventualno mogao potraživati uzdržavanje, međutim, da za navedeno trebaju biti ispunjene dodatne pretpostavke koje se odnose na to da suprug nema dovoljno sredstava za život te ih ne može ostvariti iz svoje imovine, a nije sposoban za rad ili se ne može zaposliti te da određivanje obveze uzdržavanja bračnog druga i nije toliko uobičajeno u našoj sudskoj praksi.

    Imovina koju ste naslijedili tijekom trajanja braka predstavlja Vašu posebnu imovinu te suprug istu nema pravo potraživati, odnosno, nema vlasnička prava na navedenoj imovini, međutim, ukoliko ste za vrijeme trajanja braka primjerice ulagali u nekretninu koja je Vaša posebna imovina, suprug ima pravo potraživati isplatu u polovici ukupne vrijednosti izvršenih ulaganja bez obzira što je za vrijeme trajanja braka bio nezaposlen. Također, eventualno druga imovina koju ste za vrijeme trajanja braka stekli na osnovi rada, predstavlja bračnu stečevinu te svaki od bračnih drugova na istoj ima pravo u ½ dijela.

    U odnosu na prijetnju koju navodite, napominjemo da prema našem mišljenju isto predstavlja kazneno djelo te navedeno možete prijaviti policiji ili Općinskom državnom odvjetništvu jednako kao i eventualno drugo nasilje kojem ste izloženi od strane supruga.

    Ukoliko su Vam potrebne dodatne informacije ili detaljniji savjeti, možete nam se obratiti na tel. broj: 01/4663666 radi dogovora oko termina osobnog ili telefonskog savjetovanja.

    Srdačan pozdrav,
    B.a.B.e.

    #580 Odgovori
    B.A.B.E.
    Ključonoša

    Poštovana Katica,

    budući da je vlasnik nekretnine otac supruga, imate pravo tražiti isplatu s osnova uloženog u nekretninu od vlasnika nekretnine, odnosno od suprugova oca.

    Srdačan pozdrav,
    B.a.B.e.

    #602 Odgovori
    Ana
    Gost

    Postovani,
    Rastala sam se sporazumno s suprugom prije dvije godine. Imamo zajednicku imovinu koja je uknjizena pola na moje i pola na njegovo ime. Ja trenutno zivim i radim u inozemstvu , a u zajednickoj kuci boravim jednom ili dva puta godisnje po par tjedana. Zanima me da li gubim kakva prava s obzirom da nisam cijelo vrijeme u njoj , da li imam nekakav rok za podnosenje zahtjeva za razvrgnuce suvlasnistva , da li postoji mogucnost da se umanji moj udio postotka u podjeli s obzirom na broj godina od kad je razvod stupio na snagu?

    #604 Odgovori
    B.A.B.E.
    Ključonoša

    Poštovana Ana,

    ne postoji nikakav temelj za umanjenje Vaših vlasničkih prava na spomenutoj nekretnini zbog činjenice što u istoj ne stanujete. Također, ne postoji niti rok za pokretanje postupka radi razvrgnuća suvlasništva.

    Srdačan pozdrav,
    B.a.B.e.

    #607 Odgovori
    Slavica
    Gost

    U braku sam 18 godina. Koliko bi me on trebao isplatiti, s obzirom da smo za vrijeme braka dogradili 50 m2 na kat i uredili 90 m2 u kući njegove majke, i još dosta gospodarskih zgrada. Dakle za sva ta izgradnja pada u vodu jer nije ni njegova. Zanimaju me samo dnevnice. Hvala

    #613 Odgovori
    B.A.B.E.
    Ključonoša

    Poštovana Slavice,

    ne možemo odgovoriti na pitanje koji novčani iznos Vam pripada na temelju ulaganja obzirom da je isto moguće utvrditi jedino provođenjem građevinskog vještačenja. Ukoliko se radi o ulaganjima u nekretninu suprugove majke za isplatu novčane protuvrijednosti ulaganja trebate tužiti nju kao vlasnicu nekretninu, a ne supruga s time da se uzima da ste sa suprugom u jednakim omjerima vršili ulaganja, ukoliko u nekretninu niste ulagali svoja vlastita novčana sredstva, slijedom čega biste imali pravo potraživati polovicu vrijednosti izvršenih ulaganja.

    Srdačan pozdrav,
    B.a.B.e.

    #620 Odgovori
    Tatjana
    Gost

    Pozdrav,
    Moje pitanje je sljedece
    Majka i otac u braku stekli nekretninu-kucu.Otac bio vlasnik 1/1 .Tokom ratnih desavanja odlaze u inozemstvo a ja njihova kcerka ostajem zivjeti u predmetnoj nekretnini.Otac i majka se slazu da otac darovnim ugovorom prepise kucu na mene,iz razloga sto su bili pod socijalnom skrbu i nisu mogli imati imovinu na sebi da bi to pravo ostvarili
    Zbog pogorsanja odnos ,otac i majka se razvode 2012 god ,sporazumno .Otac umire iznenada 2015 god.
    Sve to vrijeme majka prijeti da ce podici tuzbu za bracnu stecevinu da bi napokon to i uradila i podigla tuzbu protiv mene svoje kcerke.
    Da napomenem da sam majki na njen zahtjev dala dozivotno uzivanje na kucu
    Da su njen brat i njegova zena bili svjedoci kad se slozila da se kuca prenese na mene
    Majka ima 80.god ,vec 30 god zivi u inozemstvu,finansiski osigurana
    Moje pitanje je dal imam osnova braniti se i s obzirom da je to moj jedini dom da drugi nemam
    Sta mi je ciniti ,ako mi mozete dati savjet
    Unaprijed hvala

    #622 Odgovori
    Hedin
    Gost

    Postovani:zivjeo sam u braku 27 godina.20 godina sam radio po sloveniji i njemackoj dok je moja supruga bila domacica bez ikakve obaveze.napravio sam kucu na zemljui koju mi je otac poklonio.doslo je do nesuglasica medu nama i ona je otisla kod roditelja koji su citav nas brak uticali na nju i davali joj podrsku.imamo cerku 25 godina koja zivi u njemackoj i sina 15 godina koji je izrazio zelju da ostane u nasoj kuci odnosno sa mnom.ja nisam cesto kuci pa je sin vise vremena sam.ona uopste ne brine o njemu.mene sad samo zanima podjela imovine dali je realno da ona dobije pola dok sam ja lomio leda ,zivjeo bez porodice na terenu i donosio hiljade maraka kuci.koji je po vama najbolji nacin da se to realno podikeli i sta je oo vama najbolje da uradim

    #627 Odgovori
    Iva
    Gost

    Poštovana,
    u braku sam 16 godina.Prije sklapanja braka smo kupili kuću radi se o hipotekarnom kreditu na suprugovo ime.On je dužnik po kreditu.Ja sam u dignula 2 kredita bez hipoteke za renoviranje kuće,koja sam nakon prodaje stana koji sam nasljedila od pokojne mame podmirila.Suprug je radio do prije 8 godina u policìji,došlo je do kaznenog progona i nakon višegodišnjeg suđenja dobio je tri godine zatvora.Mene zanima pošto ne znam u šta će se ovaj brak pretvorit nakon povratka iz zatvora u želji da zaštitim sebe i 15-god.sina da li je za mene bolje rješenje da ostatkom nasljeđenog novca podmirim u cijelosti taj hipotekarni kredit i da suprug onda darovim ugovorom prebaci nekretninu na mene ili sina.Da li on ako darovnim ug.prebaci nekretninu na mene može u slučaju razvoda braka može onda potraživati pola,pogotvo ako ja nakon toga nekretninu prodam ili je bolje rješenje da darovnim ugovorom prebacimo nekretninu na sina?
    Unaprijed hvala na odgovoru

    #628 Odgovori
    B.A.B.E.
    Ključonoša

    Poštovana Tatjana,

    budući da je majka podnijela tužbu, ne preostaje Vam drugo nego u odgovoru na tužbu te kasnije tijekom sudskog postupka objasniti okolnosti pod kojima je došlo do darovanja te s navedene osnove osporavati tužbeni zahtjev pri čemu je poželjno i da svoje navode potkrijepite dokazima ukoliko istima raspolažete te jednako tako predložite i saslušanje svjedoka koje spominjete.

    U krajnjem slučaju, ukoliko u konačnici i izgubite spor, majci će biti utvrđeno pravo suvlasništva na navedenoj nekretnini, međutim, Vama će i nadalje ostati suvlasnički dio koji je pripadao ocu na osnovi kojeg imate pravo i dalje se koristiti predmetnom nekretninom.

    Ako su Vam potrebni detaljniji pravni savjeti vezano za predmetni sudski postupak, predlažemo da nas kontaktirate putem telefona ili dođete na osobno savjetovanje, što možete učiniti uz prethodni dogovor termina na telefonski broj: 01/4663666.

    Srdačan pozdrav,
    B.a.B.e.

    #629 Odgovori
    B.A.B.E.
    Ključonoša

    Poštovani Hedin,

    ukoliko se radi o imovini koja je stečena u periodu do 1. srpnja 1999. godine, prava na istoj se ocjenjuju prema doprinosu svakog od bračnih drugova u stjecanju imovine, dok se za imovinu stečenu u periodu od 1. srpnja 1999. uzima da je ista suvlasništvo bračnih drugova u polovici bez obzira na doprinos. Navedeno pod pretpostavkom da se radi o imovini koja je stečena radom ili sredstvima koja potječu od rada, dok imovina koja je stečena darovanjem ili nasljeđivanjem ne predstavlja bračnu stečevinu već posebnu imovinu svakog od bračnih drugova. Napominjemo da se kao doprinos u stjecanju imovine ubraja i skrb o obitelji, kućanstvu i mlt. djeci, dakle, nije nužno da se radi o novčanom doprinosu. Slijedom navedenog, izvjesno je da supruga ima određena prava na imovini stečenoj za vrijeme trajanja braka, međutim, na temelju Vašeg upita ne možemo reći u kojem točno omjeru uz napomenu da je Vaš svakako inicijalno veći s obzirom na činjenicu da je kuća izgrađena na zemljištu koje Vam je darovao otac. Pretpostavljamo da nekretnina glasi na Vas dakle, na supruzi je da pokrene postupak i dokaže da u nekretnini ima određeni udio. Ukoliko supruga pristaje na isplatu, predlažemo da samostalno ili uz pomoć odvjetnika pokrenete pregovore o visini i isplati njezinog udjela u stečenoj imovini.

    Ako imate daljnjih pitanja ljubazno molimo da nas kontaktirate telefonom u terminima za telefonsko pravno savjetovanje prema rasporedu objavljenom na našoj web stranici ili dogovorite termin za osobno pravno savjetovanje što možete učiniti na telefonski broj: 01/4663666.

    Srdačni pozdrav,
    B.a.B.e.

    #630 Odgovori
    Štefica
    Gost

    Poštovani,
    Molim Vas da mi pomognete pravnim savjetom u sljedećoj situaciji. Nalazim se pred razvodom i imovinskom raspravom utvrđeno je da zajednički stan pripada meni u 2/3 vlasništvu, a suprugu pripada 1/3 stana. On nije spreman za nikakav dogovor, i vjerojatno će se vrijednost i podjela stana utvrđivati sudskim procesom, pa me zanima ako možete odgovoriti na sljedeća pitanja:
    1) Da li je poznato u prijašnjoj sudskoj praksi da li sud može odlučiti da većinski vlasnik isplati manjinskog i pod kojim uvjetima se to događa?
    2) Pretpostavljam da vrijednost stana utvrđuju sudski vještaci. Da li je poznato da li je ta vrijednost obično manja od tržišne vrijednosti?
    3) Ukoliko dođe do javne dražbe, da li ja imam pravo sudjelovati na javnoj dražbi i otkupiti 1/3 stana? I ukoliko budem uspješna na licitiaciji da li onda plaćam porez za kupovinu cijelog stana ili samo za vrijednost 1/3 stana?
    Unaprijed hvala i srdačan pozdrav

    #632 Odgovori
    B.A.B.E.
    Ključonoša

    Poštovana Štefica,

    Ukoliko ne postoji dogovor o načinu diobe suvlasništva, svaki od suvlasnika ima pravo pokrenuti sudski postupak radi razvrgnuća suvlasništva. Prilikom donošenja odluke u navedenom postupku sud je vezan zakonskim odredbama kojima je propisano da se nekretnine u prvom redu dijele geometrijsku, što kod diobe stanova najčešće nije moguće, nakon čega slijedi civilna dioba- prodajom nekretnine. Zakon predviđa mogućnost razvrgnuća suvlasništva isplatom, ali samo ako je to posebno određeno zakonom ili pravni poslom, odnosno, ukoliko suvlasnik učini vjerojatnim da za to postoji osobito ozbiljan razlog, dok suvlasnici čiji su suvlasnički dijelovi barem devet desetina ne moraju učiniti vjerojatnim osobito ozbiljan razlog.

    Značenje i razumijevanje pojma „ozbiljan razlog“ ovisi od slučaja do slučaja te je isti potrebno dokazati pred sudom. Sudska praksa s tim u vezi je prema našim saznanjima dosta skromna te su primjerice poznati slučajevi u kojima su sudovi zauzeli stajalište da vezanost jednog od suvlasnika za kuću jer je dulje u njoj živio ne predstavlja takav ozbiljan razlog jednako kao niti primjerice spremnost jednog od suvlasnika da uloži u nekretninu i slično. S druge strane, sud je smatrao da ozbiljan razlog za razvrgnuće suvlasništva isplatom postoji u slučaju kada jedan od suvlasnika ima pravo plodouživanja na nekretnini.

    Tijekom postupka se provodi procjena vrijednosti nekretnine od strane vještaka, a sukladno kriterijima propisanim Zakonom o procjeni vrijednosti nekretnina.

    Ukoliko dođe do dražbe imate pravo sudjelovati kao kupac te prema našim saznanjima, porez plaćate samo protuvrijednost kupljenog suvlasničkog dijela, a ne i za suvlasnički dio koji Vam već pripada.

    Srdačan pozdrav,
    B.a.B.e.

Pregledavate 15 postova - 46 do 60 (od ukupno 218)
Odgovor na: Odgovori #622 u Podjela bračne stečevine
Vaše informacije: