Početna Forum Imovinski odnosi i podjela bračne stečevine Podjela bračne stečevine

Pregledavate 15 postova - 31 do 45 (od ukupno 218)
  • Autor
    Postovi
  • #531 Odgovori
    Gost
    Gost

    Postovani,
    suprug i ja smo se sporazumno razveli, ali nismo podijeli bracnu stecevinu. U zahtjevu za sporazumni razvod naveli smo da se suprug odrice polovice kuce u moju korist. Zanima me koja je daljna procedura da se to prenese na mene, da budem vlasnik 1/1 te da prebacim rezije na sebe?
    Zahvaljujem se.

    #534 Odgovori
    Jasna
    Gost

    Poštovani,rastala sam se sporazumnim putem, bivši suprug je zatražio da mu potpišem podjelu imovine za pocetak mog novog života..par stvari koje sam ponjela sa sobom i to smo ovjerili kod bilježnika. U braku smo bili 15g.U tih 15g smo napravili kompletnu adaptaciju u kući koja je vlasništvo njegovoga oca. Imam li pravo zatražiti isplatu za uloženo u kuću?Imamo 2 male djece ja sam sa jednim otišla u stan, posto je drugo kod njega nemam ni alimentaciju. Mogu li zatražiti sudskim putem pomoc za uzdržavanje mene i djeteta pošto je to preživljavanje. Njegova primanja su i duplo veca nego moja. Hvala..

    #544 Odgovori
    B.A.B.E.
    Ključonoša

    Poštovana Jasna,
    načelno biste mogli od suprugovog oca potraživati ulaganja u njegovu nekretninu, osim ako navedeno nije isključeno ugovorom koji ste prethodno potpisali sa suprugom. Uzdržavanje za dijete možete zatražiti u sudskom postupku, neovisno o tome što ste istovremeno obveznik plaćanja uzdržavanja za drugo dijete. Iznosi alimentacije za pojedino dijete ne moraju biti identični, prema tome ako suprug ima veća primanja, pa samim time i veću mogućnost doprinositi za uzdržavanje djeteta koje se nalazi kod Vas, uzdržavanje možete tražiti u sudskom postupku.Ukoliko imate dodatnih pitanja ili trebate pomoć oko sastavljanja podneska sudu slobodno dođite u prostorije udruge u terminima za osobna savjetovanja uz prethodnu najavu na tel 01/4663666.
    Srdačan pozdrav,
    B.a.B.e.

    #545 Odgovori
    B.A.B.E.
    Ključonoša

    Poštovana Selma,
    iz Vašeg posta proizlazi da ste suprug i Vi na kući suvlasnici svaki u 1/2 idealnog dijela, što znači da bez posebnog sporazuma između Vas kao suvlasnika niti jedno od Vas ne može samovlasno odlučiti da će samostalno ili u suradnji s trećim osobama preuređivati i koristiti točno određenu etažu. Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima u članku 41. propisuje da je preuređenje stvari posao izvanredne uprave, za koji je potrebna suglasnost svih suvlasnika. Dakle, ukoliko je Vaša kći odlučila ulagati u prvu etažu bez dozvole Vašeg bivšeg supruga, odnosno njezinog oca, nema nikakve garancije da će u budućnosti moći slobodno i samostalno uživati navedenu etežu, niti ulaganjem može steći bilo kakav udio u vlasništvu nekretnine. Što se Vas tiče, Vi jednako kao i suprug možete koristiti idealne dijelove cijele kuće, međutim bez odgovarajućeg sporazuma ne možete nesmetano koristiti točno određenu etažu, odnosno možete koristiti bilo koju etažu, uključujući i onu na kojoj stanuje Vaš sin, ali od istovremenog korištenja ne možete isključiti svojeg bivšeg supruga. Ukoliko želite u potpunosti razrješiti imovinskopravne odnose sa suprugom možete pokušati postići sporazum o etažiranju nekretnine kojim će se ista podijeliti na samostalne uporabne cjeline, na način da će svaka uporabna cjelina imati svog vlasnika, a ukoliko takav sporazum nije moguće postići, jedini preostali način je isplatiti bivšeg supruga u visini vrijednosti njegove polovice, ili suprug može isplatiti Vas, dok je treća opcija da se nekretnina proda te se novac podijeli srazmjerno visini suvlasničkih dijelova, vama kao suvlasnicima, dok bi djeci eventualno pripao odgovarajući dio s naslova izvršenih ulaganja koja su utjecala na povećanje vrijednosti nekretnine. Ukoliko imate daljnjih pitanja, slobodni ste ponovno nam se obratiti ili doći na osobno savjetovanje u pravno savjetovalište uz prethodni dogovor na tel 01 4663666.
    Srdačan pozdrav,
    B.a.B.e.

    #546 Odgovori
    Sandra
    Gost

    Postovani, molim Vas da mi pomognete sa savjetom. Nakon godinu i po dana braka se razvodim, suprug podnio tuzbu za razvod braka, razlog ni sama ne znam, sve je pocelo kad smo kupili kucu i mama mu svakodnevno bila kod nas ( ima psihijatrijsku dijagnozu i pije sedative), svadje su bile sve cesce( jako je vezan za misljenje mame) do momenta kad je iskoristio moj odlazak izvan grada, promjenio bravu i prijavio policiji da me odjavljuje sa adrese i maknuo moje stvari te prikazao da ne zivim u nasoj zajednickoj kuci. Po povratku sam ostala u soku, nisam mogla u nasu kucu, uspjela sam doci navece i sa njim krenula u razgovor, gdje je doslo do pretnji i ponovnog izbacivanja iz kuce i promjene brave ( mama ga uvjerila kako ga ne volim i kako samo hocu kucu). Nakon pretnji i nasilja i modrica koje sam zadobila u svadji, odlucila sam se prijaviti policiji i predala tuzbu za ometanje posjeda ( vodi se i kazneni postupak zbog pretnji). Zanima me da li ja imam pravo stanovanja u nasoj kuci, jer sve sam radila i tokom braka ulagala trud da imamo zajednicku kucu i da li imam pravo da trazim kat kuce radi stanovanja i da budem suvlasnik kuce? ( Kuca kupljena na kredit, on upisan kao vlasnik, mene uvjerio da se ne mogu upisati kao suvlasnik jer sam stranac i kao ne moze zbog kredita da budem upisana , naknadno sam saznala da moze i da je sve dio njegovog plana (ima psihickih problema koje krije) usmjeren je na neprijateljsko ponasanje prema meni. Imam dokaz da smo dijelili troskove, placala sam rezije, porez na kucu, hranu i kupovala namjestaj. Lp

    #547 Odgovori
    B.A.B.E.
    Ključonoša

    Poštovana “Gost”,
    kuću možete prenijeti na sebe sporazumom o uređenju imovinskih odnosa nakon prestanka bračne zajednice u kojem treba opisati nekretninu te izrijekom napisati da suprug dozvoljava da njegovu polovicu bez ikakvog daljnjeg pitanja i odobrenja prenesete na svoje ime i vlasništvo. Režije ćete prenijeti na sebe predočenjem sporazuma svakom pojedinom pružatelju usluga (plinara, Zagrebački holding ako živite u Zagrebu, Hep), popunjavanjem odgovarajućih obrazaca za svakog pojedinačnog pružatelja usluga, predočenjem osobne iskaznice te eventualno prilaganjem primopredajnog zapisnika i podataka o stanju na brojilima plina, struje i vode.
    Srdačan pozdrav,
    B.a.B.e.

    #549 Odgovori
    B.A.B.E.
    Ključonoša

    Poštovana Sandra,
    postupak radi smetanja posjeda ste pokrenuli upravo iz razloga što imate pravo stanovanja u kući. Za pretpostaviti je da ste za pokretanje postupka radi smetanja posjeda angažirali odvjetnika, pa Vas upućujemo da se konzultirate prvenstveno s odvjetnikom jer cilj postupka radi smetanja posjeda jest uvođenje u posjed i nastavak stanovanja u nekretnini. Jesu li u kaznenom postupku radi k.d. prijetnje predložene ili izrečene mjere opreza prema suprugu? Naime, ukoliko sud utvrdi smetanje posjeda, postavlja se pitanje daljnjeg suživota zbog izrečenih prijetnji i psihičkih smetnji kod supruga, radi čega biste mogli biti u opasnosti ako će nakon Vašeg povratka suprug ostati živjeti u istoj nekretnini. U postupcima radi smetanja posjeda sudovi su skloni donositi i privremene mjere kako osoba čije se posjed smeta ne bi trpjela štetu, pa Vas upućujemo da provjerite s pravnim zastupnikom postoji li mogućnost traženja takve mjere i u Vašem slučaju.
    Što se tiče imovinskopravnog postupka, ako je nekretnina stečena kreditom za vrijeme trajanja braka, protiv supruga trebate podnijeti tužbu radi utvrđenja da ste suvlasnik predmetne nekretnine, a nakon što se u sudskom postupku utvrdi suvlasništvo, stranke mogu samostalno dogovoriti ili od suda tražiti da donese odluku o diobi nekretnine, bilo prodajom, bilo geometrijski, odnosno podjelom na dijelove ili pak uspostavljanjem etažnog vlasništva, što bi podrazumijevalo korištenje određenog kata kuće. Postupak radi utvrđenja bračne stečevine možete pokrenuti i za pokretnine koje ste stjecali za vrijeme trajanja bračne zajednice. Za period za koji Vam, je onemogućeno korištenje nekretnine, pod uvjetom da se utvrdi suvlasništvo, od supruga imate pravo tražiti naknadu zbog nemogućnosti korištenja iste. U slučaju da imate daljnjih pitanja te želite porazgovarati s našom pravnicom možete osobno doći u udrugu uz prethodni dogovor na tel 01 4663 666 ili nam možete poslati broj telefona na koji će Vas pravnica kontaktirati.
    Srdačan pozdrav,
    B.a.B.e.

    #552 Odgovori
    Željka
    Gost

    Poštovani,
    nakon 38 godina braka pokrenula sam tužbu za razvod braka. Moje pitanje: Dali kuću koju su darovnim ugovorom moji roditelji darovali meni u vrijeme trajanja braka dijelim po pola sa suprugom?
    Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

    Željka

    #553 Odgovori
    B.A.B.E.
    Ključonoša

    Poštovana Željka,
    kuća koju su Vam darovali roditelji predstavlja Vašu posebnu imovinu, dakle Vaše isključivo vlasništvo koje ne dijelite sa suprugom.
    Srdačan pozdrav,
    B.a.B.e.

    #554 Odgovori
    Svjetlana
    Gost

    Poštovana,
    U vanbračnoj sam zajednici 8 godina, imamo dijete. Tijekom zajednice suprug je kupio zemljište, brod i ribolovnu dozvolu koja danas vrijedi 200000 eura. S obzirom da je partner alkoholičar i vrlo malo vremena posvećuje obitelji i djetetu, želim izaći iz te zajednice. Zanima me imam li pravo da polovicu gore navedenih stečevina?

    #556 Odgovori
    B.A.B.E.
    Ključonoša

    Poštovana Svjetlana,
    imate pravo na polovinu uz uvjet da je sva navedena imovina stečena radom, dakle da ju suprug nije stekao iz eventalnih drugih izvora (novac od roditelja, darovanje, nasljeđivanje i sl.).
    Srdačan pozdrav,
    B.a.B.e.

    #560 Odgovori
    Sunčica
    Gost

    Poštovani,
    Muž je podnio zahtjev za razvod braka.
    Želimo sporazumno podijeliti imovinu.

    Da li imate kakav primjerak/obrazac podjele bračne stečevine koje možemo prilagoditi sebi i ovjeriti kod javnog bilježnika?

    Lp,
    Sunčica

    #561 Odgovori
    B.A.B.E.
    Ključonoša

    Poštovana Sunčice,
    nemamo praksu slanja “obrazaca” podjele bračne stečevine, ali Vas pozivamo da uz prethodnu najavu na tel 01/4663 666 dođete u prostorije naše udruge gdje Vam naša pravnica može pomoći oko sastavljanja ugovora.
    Srdačan pozdrav,
    B.a.B.e. „Budi aktivna. Budi emancipiran“

    #573 Odgovori
    Lidija
    Gost

    Pitanje
    Spremam se na razvod i strpljivo čekam da mi dijete postane punoljetno ( još godinu dana)
    Obrtnica sam a suprug sve godine nezaposlen. Imovina isključivo moja,naslijeđena,ali u toku braka renovirana.
    Suprug mi ne da razvod,odn traži isplatu cca 100 kn po danu provedenog sa mnom,kuću itd..
    Na što on zaista ima pravo. Btw prijeti mi da samo mrtva mogu iz braka. Hvala na odgovoru

    #574 Odgovori
    Tanja
    Gost

    Poštovana,

    15 godina živim s mužem u njegovom stanu od toga smo 7 godina u braku. Oboje od prije našeg poznanstva posjedujemo svaki svoj stan. I on i ja iz prvog braka imamo dvoje punoljetne djece. Trenutno smo u fazi rastave pa me zanima bračna stečevina ili imovina, odnosno da li ja imam ikakva prava na njegov stan ili on na moj? Moram napomenuti da nisam ulagala nikakva sredstva za uređenje njegovog stana i slično, već sam svaki mjesec u kuću davala svoju mirovinu i novce od najma svog stana. Što u slučaju ako se on ne želi papirnato razvesti?

    Lp,
    Tanja

Pregledavate 15 postova - 31 do 45 (od ukupno 218)
Odgovor na: Odgovori #518 u Podjela bračne stečevine
Vaše informacije: