Početna Forum Imovinski odnosi i podjela bračne stečevine Podjela bračne stečevine

  • This topic has 217 odgovora, 1 sudionik, and was last updated prije 1 month by VJEKOSLAVA.
Pregledavate 15 postova - 16 do 30 (od ukupno 218)
  • Autor
    Postovi
  • #496 Odgovori
    Jasna
    Gost

    Puno vam hvala na odgovoru
    Pozdrav

    #500 Odgovori
    Ines
    Gost

    Poštovani!
    Prilikom razvoda braka, potpisala sam ugovor kojim sam se odrekla i onoga što mi zakonski pripada ( što sam doznala kasnije). Bivši suprug je naslijedio kuću u koju smo ulagali 17 godina. Od toga ništa nisam dobila . Osim toga, roditelji su mu ostavili nešto više od 100000 kn i sada tvrdi da mora dobiti više na zajedničkoj imovini na moru. Za sve, naravno, ima dokaze. Mene je prisilio na nenamjenske kredite za kupovinu zemljišta.
    Ne znam koliko su mi roditelji pomogli ali radi se o svoti preko 70000 kn.
    Bivši suprug je ostao u 180m2 koji smo sredili od podruma do krova, dvorište, bazen
    Ostala sam na ulici a djeca su pripala meni. Kako mogu dobiti pola nekretnine na moru ( ako on ima riješeno stambeno pitanje) ? Gdje su tu prava djece? Zar nemam pravo na isplatu od ulaganja u kuću u ovih 17 godina braka, bez obzira tko je ulagao u kuću, tko brinuo o djeci? Roditelji su me izvukli kada sam trebala.
    Nametnuo mi kredite koje nisam mogla isplatiti pa sam prebijanjem uvijek na početku.
    Unaprijed hvala na odgovoru!

    #502 Odgovori
    B.A.B.E.
    Ključonoša

    Poštovana Ines,
    u pojedinim dijelovima navodi Vašeg obraćanja nisu posve jasni, ali ćemo nastojati odgovoriti Vam na postavljena pitanja što je više moguće.
    U prvom redu, navodite da ste sa bivšim suprugom ” … ste potpisali ugovor s kojim ste se odrekli i onoga što vam zakonski pripada…” . Stoga, zaključujemo da ste sa suprugom potpisali ugovor odnosno bračni ugovor kojim ste ste sa njime definitivno uredili sve vaše imovinske odnose s naslova vaše bračne stečevine odnosno imovine koju ste stekli zajedničkim radom tijekom trajanja bračne zajednice.
    Bez obzira što navodite da ste imali odvjetnicu i da se radi o tome da ste potpisali ugovor kojim ste se odrekli i onog što vam zakonski pripada, Vi ste punoljetna i poslovno sposobna osoba, te se smatra da je ono što ste potpisali vjerodostojno i valjano. Dakle, ako ste potpisali bračni ugovor (ili bilo kakav drugi ugovor ili ispravu) svojom voljom (bez prinude, prijetnje, zablude), onda takva isprava ima pravnu snagu.

    Dakle, ove kuće koje spominjete, ne razumijemo da li se radi o jednoj ili dvije kuće, te čiji roditelji su kome što dali, na jednom mjestu navodite da su njemu roditelji ostavili više od 100.000 kuna, a na drugom mjestu da su Vama roditelji pomogli sa 70.000 kuna, ponavljamo ne razmijemo o čemu se radi. Ako se radi o nekretninama ili nekretnini koja nije bila obuhvaćena gore navedenim ugovorom, a radi se o bračnoj stečevini, onda o tome još možete raspravljati – dogovorom s njime ili sudom. Međutim, ako se radi o imovini koja je obuhvaćena ugovorom koji ste vi potpisali, a koju imovinu ste ugovorom, dakle, vašim dogovorom, rasporedili, a nije bilo gore navedenih tzv. mana volje, onda taj ugovor više ne možete problematizirati. Prije svega, u životu i pravu se smatra da odrasla osoba pristaje i odgovara za ono što potpisuje.

    Svaki supružnik ima prava s osnova bračne stečevine sa drugim supružnikom i zakon ih smatra suvlasnicima na jednake dijelove, a ukoliko nisu dogovorili drugačije. Dakle, ponavljamo što je nejasno u Vašem pitanju: Da li ste Vi iz pozicije suvlasnice na imovini na jednake dijelove potpisali ispravu kojom utvrđujete drugačiji suvlasnički omjer ili omjer u kojem uopće nemate nikakvog suvlasništva, ili to niste učinili ?

    Tek kada saznamo sve točne činjenice, možemo Vam dati i besprijekorno točni odgovor. Ako ga zatrebate, slobodno nam se ponovno obratite.
    Srdačno i lijep pozdrav

    #504 Odgovori
    Ines
    Gost

    Poštovani!
    Na žalost, sva imovina je obuhvaćena u raspravi.
    Kako sam bila pod iznimnim stresom zbog verbalnog nasilja, strahu o brizi za dvoje maloljetne djece, nisam objektivno razmišljala i na žalost donijela krivu odluku. Odvjetnica mi je sugerirala da ne idem na sud. Kako bivši suprug nije želio podjelu nekretnine stečene u braku dijeliti pola pola ( tvrdeći da su mu roditelji dali novac koji sam navela), odvjetnica mi je kazala da se i ja moram nečega odreći. Znaći, sugerirala mi je da se odreknem isplate iz kuće koju je naslijedio a u koju smo ulagali 17 godina od podruma do krova, dvorište, bazen. Nadam se da sam bila jasnija pa Vas molim samo da me savjetujete mogu li zatražiti novi postupak. Napominjem, bila sam izbačena iz kuće pod fizičkom prijetnjom s dvoje djece, nitko mi nije želio iznajmiti stan zbog djece i izgleda da sam naišla na odvjetnicu koja me nagovorila da potpišem samo kako bi izbjegla sud.

    #508 Odgovori
    B.A.B.E.
    Ključonoša

    Poštovana Ines,

    dostavljam dopunu odgovora, nakon što ste nam dostavili tražene informacije o okolnostima pod kojima ste sa bivšim suprugom zaključili bračni ugovor, sa čime danas niste zadovoljni. Na žalost, obrazloženje da u vrijeme sklapanja ugovora “niste objektivno razmišljali” prema našem stajalištu i sudskoj praksi nije dovoljno dobar razlog radi kojeg biste mogli tražiti poništenje sklopljenog ugovora. Osobito, što ste u vrijeme njegovog sklapanja imali odvjetničku pomoć, pa ne možete reći da niste bili pravno informirani. Činjenica da Vam je tadašnja odvjetnica savjetovala da s “bolje nagoditi, a ne ići na sud” sama po sebi ne znači da Vas je loše savjetovala. Bračne imovinske parnice su izuzetno dugotrajne, mukotrpne i jako skupe, pa odvjetnici često savjetuju strankama da se nagode, upravo da izbjegnu dugorajnost postupaka i teški financijski teret za stranke, što sve svakako ima utjecaja na odluku da li će se netko nagoditi ili ne. Često se u pravosudnim krugovima čuje izreka ” bolje mršava nagodba, nego debela parnica”, jer nagodba ipak znači da će stranka nešto dobiti, možda manje od onog što bi dobila na sudu, ali će dobiti odmah. Da li se to može primijeniti na vaš slučaj ne znamo, jer ne znamo činjenice, ali samo želimo reći da odvjetnička suglestija o tome da je bolje zaključiti nagodbu nego voditi spor, nikako ne znači automatizmom da odvjetnik nije postupak u vašem najboljem interesu.

    Što se tiče pobijanja sklopljenog ugoovora, razlozi sa pobijanje su navedeni u Zakonu o obveznim odnosima (ZOO), vrlo su jasno navedeni, te se ne mogu tumačiti općenito i široko, u skladu sa raspoloženjima i objketivnom ili neobjektivnom razmišljanju neke stranke, već se prosuđuju jako objektivno, a i rokovi za pobijanje su vrlo kratki.
    Dakle, razlozi za pobijanje ugovora iz ZOO da je
    a) stranka imala ograničenu poslovnu sposobnost ( to kod vas nije slučaj) I
    b) da su postojale tzv. mane volje- prijetnja, zabluda ili prijevara.

    Prijetnja postoji ako je netko prijetnjom izazvao strah što je dovelo do sklapanja ugovora, strah mora biti opravdan, što znači da je ugrožen život, tijelo ili neko drugo značajno dobro ugovaratelja, te mora postojati tzv. uzročna veza između zastrašivanja i ugoovora. Zabluda postoji ako se odnosi na objekt ugovora, ako postoji zabluda o bitnim svojstvima ili zabluda o osobi suugovaratelja (prema Vašim navodima, ne radi se o tome). I končano, posljednja mana volje kao uvijet za eventualno pobijanje ugovora je prijetnja, ovdje se rado o namjerno izazvanoj i održavanoj zabludi jedne osobe da prevarom navede drugu na sklapanje ugovora.

    Ono što je važno oko ovog pitanja su rokovi u kojima se ima pravo zahtijevati poništaj sklopljenog ugovora, a koje pravo prestaje istekom jedne godine od dana saznanja za razlog pobojnosti – tzv. SUBJEKTIVNI ROK, a svakako istekom tri godine od dana sklapanja ugovora (OBJEKTIVAN ROK).

    Ovo su temeljne imformacije o institutu pobojnosti, prema onome što ste nam naveli, ipak se kod vas ne bi radilo o tome, već o tome da ste u trenutku sklapanja ugovora bili svjesni svih njegovih posljedica i okolnosti, ali ste ugovor ipak potpisali, ali ste mešutim, danas time nezadovoljni. S time u vezi, spomenuli smo Vam da svi mi kada nešto potpisujemo moramo paziti što potpisujemo, budući u konačnici snosimo teret posljedica. Međutim, dali smo vam ipak informacije o institutu pobojnosti ugovora, nema nikakve zapreke da cijeli slučaj u tom svjetlu još jednom promotrite u detaljnom savjetovanju sa odvjetnikom po vašem izboru s kojim ćete ramotriti sve konkretne elemente upravo vašeg slučaja, te s njime zajedno donijeti odluku da li ćete se upustiti u taj postupak ili ne, naravno, ukoliko ste još u zakonskim rokovima da to možete učiniti.
    Srdačan pozdrav,
    B.a.B.e.

    #513 Odgovori
    Senci
    Gost

    Pozdrav.Ja sam bila u braku 23 god.u braku samo stekli troje djece koji su danas svi punoljetni.kada sam se udala muz mi je vec imao stan koji mu je bio dodijeljen od preduzeca u kojem je radio.Kada je bila privatizacija 2000 tad smo bili u braku 10 God I imali troje djece.kupili smo stan I poslovni prostor. I I zivjeli smo skupa sve do 2013 tad smo se rastali.ja sam sudski dobila pola stana I pola poslovnog objekta,svoj dio sam upisala gruntovno I katastarski. Moj bivsi muz se stalno zali I hoce da ponisti tu sudsku odluku u vezi podjele tvrdi da ja nemam pravo na pola da su to njemu njegovi roditelji pomogli I dali novac.Moje pitanje je dali on moze da to ponisti hvala

    #515 Odgovori
    Željka
    Gost

    Molim pomoc…razvela sam se prije 5 god…do prije 2 god smo zivjeli zajedno s njegovom mamom…moj bivši suprug me nije isplatio ni lipe…bili smo zajedno 1š god..zanima me dali imam sad pravo na podjelu imovine ili ne?

    #518 Odgovori
    B.A.B.E.
    Ključonoša

    Poštovana Senci,
    iako ste naveli relativno malo podataka za detaljan odgovor, iz ovoga što navodite ne vidimo osnovu za bilo kakav novi postupak ili ponavljanje prethodno dovršenog postupka koji bi mogao dovesti do drugačije odluke.
    Srdačan pozdrav,
    B.a.B.e.

    #523 Odgovori
    B.A.B.E.
    Ključonoša

    Poštovana Željka,
    odgovor na ovo pitanje ovisi o tome imate li pravo prema bivšem suprugu postaviti stvarnopravni zahtjev, točnije zahtjev kojim tražite utvrđenje da određena imovina predstavlja bračnu stečevinu ili tražite određenu isplatu. Ako namjeravate tražiti isplatu vaš obveznopravni zahtjev bi mogao biti u zastari budući da ista nastupa pet godina nakon prestanka bračne zajednice. Ukoliko se radi o stvarnopravnom zahtjevu, zastare nema te protiv supruga i dalje možete podnijeti tužbu.
    Srdačno,
    B.a.B.e.

    #525 Odgovori
    Senci
    Gost

    Hvala puno na odgovoru

    #526 Odgovori
    Amalia
    Gost

    Postovana

    Da li se u podjeli bracne imovine mogu dovesti i svjedoci, npr majka, sestra da su nam pomagali financijski u braku?
    Moj suprug je kupio stan prije nego smo se upoznali i placao je kredit.
    Stan je vec bio opremljen kad sam mu postala supruga.
    Na sudu sam podnijela tuzbu gdje potrazujem isplatu pola rate kredita za svaki mjesec braka, to je moje pravo.
    Medutim, moj sad vec bivsi suprug je naveo kao svjedoke majku i sestru koje su ga kao pomagale financijski.
    Jedino sto nam je zajednicko je auto, kupljen na kredit ( kredit sam ja digla ).
    Sad me zanima, da li se sve mijenja kad mu budu svjedocili majka i sestra, jer nema nigdje napismeno da su mu stalno davale novce.
    Inace on je zaradivao malo manje od mene, s tim da je imao dobar baksis i to je prijavio sucu.
    Kakve su sanse da sve naplatim, i auto potrazujem da bude moje.

    Srdacan pozdrav

    #527 Odgovori
    Nikolina
    Gost

    Pozdrav,
    Muž i ja smo se rastali nedugo, sve mu je ostalo, tj sam mu ostavila zbog duševnog mira. Jedino trazim da mi isplati kredit (njegov automobil). Pitanje, koliko košta sastavljanje ugovora (sporazumni) o diobi bračne stečevine da ga sastavlja odvjetnik.
    Hvala unaprijed

    #528 Odgovori
    B.A.B.E.
    Ključonoša

    Poštovana Amalia,
    u postupku radi utvrđivanja bračne stečevine, mogu se kao i u svakom drugom postupku koristiti sva dokazna sredstva, uključivši i svjedoke.
    Na Vama, odnosno na odvjetniku kojeg ste vjerojatno angažirali za potrebe navedenog postupka je da dovedete u pitanje vjerodostojnost svjedoka na način da ćete im na ročištu (naravno ako sud usvoji takav dokazni prijedlog) postavljati pitanja koja će ih dovesti u moguću kontradikciju ili na drugi način dovesti u pitanje njihovu autentičnost. Također ćete na ročištu imati mogućnost prigovarati njihovim iskazima. Budući da stranke za takve vrste postupaka uobičajeno angažiraju odvjetnike, upućujemo Vas da se oko strategije vođenja postupka prvenstveno obratite odvjetniku, a za slučaj da nemate odvjetnika, slobodni ste doći u naše pravno savjetovalište gdje osobno možete razgovarati s našom pravnicom s time da Vas molimo da se prethodno najavite na tel 4663666.
    Srdačan pozdrav,
    B.a.B.e.

    #529 Odgovori
    B.A.B.E.
    Ključonoša

    Poštovana Nikolina,
    naknada za sastav ugovora ovisi o vrijednosti imovine koja je predmet tog ugovora pa Vas upućujem na odredbe Tarife o nagradama i naknadi troškova za rad odvjetnika http://www.hok-cba.hr/hr/vazeca-tarifa
    Ukoliko pretpostavimo da je vrijednost imovine koja čini predmet ugovora između 10.000,00 i 100.000,00 kuna, tada se primjenjujući Tbr 7. u vezi sa Tbr. 29, uzima da bi trošak odvjetnika u konkretnom slučaju iznosio 1.250,00kn na koji iznos se obračunava i PDV po stopi od 25% ukoliko je odvjetnik u sustavu PDV-a.

    Srdačan pozdrav,
    B.a.B.e.

    #530 Odgovori
    Selma
    Gost

    Poštovana
    Nakon 31 godina braka razvelq sam.se zbog neprekudne nevjere . Imamo troje punoljetne djece. Imovina je sva naknadno preko suda na moj zahtjev podjeljena1/2. Kada sam se udala suprug je imao zemlju i prvi sprat izgradjen,naredna dva sprata zajedno smo gradili. Najstarija kcerka je udata i ne zivi sa nama. Sin sa porodicom zivi na drugom spratu( taj sprat mu je otac dodijelio). Prvi sprat je prije razvoda poceo da se renovira,medjutim sem stolarije i razvedene struje i vode nista nije zavrseno, ja sa kcerkom zivim u prizemlju , u garsonjeri.
    Bivsi suprug zivi sa novom zenom u njenom stanu.
    U cetri godine kqko smo razvedeni nije 3 puta dosao a sto se tice ikakvog ulagqnja u kucu sa njegive strane nista nije bilo, niti je pokazivao interesa. I sad je kcerka uzela taj stan u sredini da ga kompletnog renovira i opremi. ( uzela je kredit i vec su radovi uveliko poceli i dosta se uradilo) da nas dvije zivimo. Mene zqnima posto mi je suprug porucio preko zajednickih prijatelja da obustavimo radove i da dzaba ista radimo i da on hoce za sebe taj sprat, sta mi mozemo uraditi da ga zadrzimo i stq nas u najgorem slucqju moze zadesiti,da li mozemo ostati bez tog sprata kada ga vec sredimo i sta trebqmo da uradimo da ga zadrzimo Imam slike stana prije nego sto smo ista poceli da radimo i racune za sve sto smo ulagali.
    I jos da napomene da nisam u mogucn advokata da placam a bivsi suprug mi prijeti da ce advokata angazovati)
    Unaprijed hvala na odgovoru i lp.

Pregledavate 15 postova - 16 do 30 (od ukupno 218)
Odgovor na: Odgovori #530 u Podjela bračne stečevine
Vaše informacije: