Početna Forum Imovinski odnosi i podjela bračne stečevine Podjela bračne stečevine

Pregledavate 15 postova - 181 do 195 (od ukupno 218)
  • Autor
    Postovi
  • #886 Odgovori
    B.A.B.E.
    Ključonoša

    Poštovani D.P.D.,
    načelno govoreći, a bez uvida u sadržaj dokumentacije, gospođa bi trebala osporiti valjanost akta kojim je sve pripalo mužu te tvrditi da polovica imovine pripada njoj. Sve navedeno potrebno je navesti u tužbi koja se podnosi sudu.

    Srdačan pozdrav,
    B.a.B.e.

    #887 Odgovori
    Ana Marija
    Gost

    Poštovani,
    Molim vas savjet. Rastali smo se nakon 23 god što braka što veze. U tom vremenu smo kupili kuću kreditom, od njegove majke kako bi navedenim sredstvima ju uredili, a koju smo prodali nakon 5 god te zatvorili kredit. Preostali novac od prodaje smo pola potrošili, s pola uložili u stan koji smo kupili kreditom i koji glasi na mene samo. Suprug traži neki iznos koji je van pameti. Sad je zatražio da se upiše na stan i da plaća dalje pola kredita. Obzirom mi to nema smisla kako da postupnim da izbjegnem njegovo suvlasništvo na stanu. U tijeku je tužba za Švicarac za kuću koju smo prodali. Želim znati što mogu da ga izbjegnem da se upiše na stan jer ne želim s njim plaćati još 20 god kredita niti mu mogu isplatiti njegove želje koje nisu realne. Ono što je realno i stvarno ne prihvaća. Pomoć

    #888 Odgovori
    B.A.B.E.
    Ključonoša

    Poštovana Ana Marija,

    načelno možemo reći da prema informacijama koje ste iznijeli u svom upitu, predmetni stan predstavlja bračnu stečevinu iako glasi samo na vas te stoga bivši suprug, u izostanku drugačijeg sporazuma, ima pravo podnijeti tužbu radi utvrđenja bračne stečevine i tražiti da se uknjiži kao suvlasnik navedenog stana u ½ dijela.

    Ukoliko dođe do navedenog, onda će bivši suprug morati sudjelovati i u otplati kredita sukladno svom suvlasničkom udjelu te vam nadoknaditi rate kredita koje ste eventualno u međuvremenu platili sami. U slučaju da se bivši suprug uknjiži na polovici stana, svaki od vas ima pravo pokrenuti sudski postupak radi diobe suvlasništva.

    Ukoliko imate daljnjih pitanja ili su vam potrebni detaljniji savjeti i informacije, predlažemo da se naručite za osobno savjetovanje u našoj udruzi, što možete učiniti pozivom na broj: 014663666.

    Srdačan pozdrav,
    B.a.B.e.

    #907 Odgovori
    Nataša
    Gost

    Poštovani,
    Molim za info, naime, papiri za razvod nisu još predani, iselila sam iz zajedničke kuće koja je njegovo nasljedstvo i u koju smo ulagali popriličan iznos tokom 13 i pol godina braka. Imamo dvoje djece koja su prema Planu o zajedničkoj roditeljskoj skrbi samnom, on ima pravo na viđanja i sl. Što se tiče kuće, naslijedio ju je prije našeg braka i već tada smo zajednički krenuli sa renovacijom i uređenjem. Znam da nemam pravo na nasljeđenu nekretninu kao takvu, ali da li se recimo prilikom razvoda, gleda koliko je nekretnina vrijedila prije uređenja pa bi to bio dio za koji ne mogu dobiti isplatu, jer kuća je bila oronula i stara, a sada ima vrlo dobru tržišnu vrijednost. Krediti koji su bili za ulaganje (tj za zatvaranje njegovog kredita koji je bio za uređenje) su bili na moje ime i ja sam ih plaćala i sva ulaganja u kuću su bila i moja. Dio je podmiren i našim darovnim novcem od svadbe, a sve ostalo je bilo zajedničko ulaganje. Unaprijed hvala, Nataša

    #908 Odgovori
    B.A.B.E.
    Ključonoša

    Poštovana Nataša,

    Imate pravo od supruga potraživati isplatu na ime ulaganja koja su izvršena tijekom trajanja braka u nekretninu koju je naslijedio i u kojoj ste živjeli budući ste takvim ulaganjima povećali vrijednost njegove imovine i imate pravnu osnovu isto potraživati. Obzirom da su ulaganja financirana kreditima koje ste otplaćivali za vrijeme trajanja braka te dijelom svadbenim darovima koji su zajednički, uzima se da su ulaganja vršena od strane svakog od vas u polovici, dakle, od supruga biste mogli potraživati isplatu u polovini iznosa izvršenih ulaganja.

    Napominjemo kako se o navedenom ne odlučuje automatski prilikom razvoda braka, odnosno, da se radi o zasebnom pitanju te isto možete pokušati sa suprugom riješiti mirnim putem sklapanjem sporazuma kod javnog bilježnika, a ukoliko isto nije moguće, svoje potraživanje možete ostvarivati u sudskom postupku koji je potrebno pokrenuti najkasnije u roku od pet godina od prestanka bračne zajednice.

    Ukoliko su vam potrebne detaljnije informacije i pojašnjenja, možete se naručiti za osobno besplatno pravno savjetovanje u našoj udruzi na telefonski broj: 01/4663666.

    Srdačan pozdrav,
    B.a.B.e.

    #913 Odgovori
    Maja
    Gost

    Poštovanje!
    Sa suprugom živim u braku več q4 godina,klinac ima 13( ovaj tjedan navršava 14),..on je jako sebičan i što je stariji sve više je izraženije.
    Kuva u kojoj živimo je od njegovih roditelja,on radi u super firmi Ericsson( zapislila moja majka),u kuču je uloženo dosta nivaca jer je bila gola kao puž a to je mogao on tek onda kada ga moja mama zaposlila u toj firmi i poslan je bio na rad u njemačku pa smo mi išpi sa njim..naš klinac onda sa godinom dana i ja.
    Imala sam davno prije njega problem sa opijatima( tabletama) ali od jada sam sa njim sve je bilo kako treba.,svakih godinu dana,svaka svađa on bi meni to nabacivao na nis a imam zbog toga operirano srce,ali non stop me omalovažav..Moji su kupovali sve i svašta,za kuču,za klinca pa i mene jer mi nikada nije kupio donji veš. A kad kažem moji kupovali svašta,vjerujte da su potrošili na nas više nego šta mu kuča vrijedi..ali njemu ništa nije dovoljno ni sveto osim sebe i njegovih.!
    Ja vas pitam..ja ne radim jer mi nije dopuštao ( ljubomora),znači nemam ništa osim roditelja koji su u stanu od 60 kvadrata( znači imala bi ležaj u boravku),on mi je rekao hladno..ajde vann…! ostala u šoku i bit ču ako si prije nešto ne ùcinim ( ali moj život je vrijedniji od svega)..,u toj kuči..on nrma ručnik,rajnglu,šalicu,čašu,zastore,posteljine,plahte,stoljnake,ukrase,mirise,podmetače,beštek,tanjure,pegla,stalak za veš kao i peglu,aut..ima toga još mnogi.
    Zanima mee,dali on mene može izbaciti kao psa na ulicu bez posla ..ja sam rekla da neka me isplati i idem sad,ali eto..on kaže uzmi sve što je tvoje..pa moje je sve isim kuče koja he navidno na njegovog tatu!!???

    #914 Odgovori
    B.A.B.E.
    Ključonoša

    Poštovana Maja,

    prema informacijama danim u vašim mailu proizlazi da vlasnik kuće nije vaš suprug već njegovi roditelji stoga vas iz kuće mogu „izbaciti“ samo oni, odnosno, zatražiti od vas da iselite, ali isto ne mogu učiniti na silu jer u kući stanujete te ste u posjedu iste. Dakle, ukoliko kuću na njihovo traženje odbijete napustiti, roditelji mogu vaše iseljenje ishoditi jedino putem suda, odnosno, protiv vas pokrenuti postupak radi iseljenja te vas bez odluke suda iz kuće nitko ne smije „izbaciti“.

    Međutim, naveli ste kako su vaši roditelji ulagali u kuću pa ako je tu bilo riječ o novčanim sredstvima koja su utrošena za adaptaciju, uređenje ili opremanje kuće, mogu tražiti naknadu na ime izvršenih ulaganja od suprugovih roditelja.

    Obzirom na opisanu situaciju, također smatramo bitnim napomenuti da spomenuta kuća u predmetnom slučaju ne predstavlja bračnu stečevinu budući je ista u vlasništvu suprugovih roditelja, međutim, budući da je suprug u kuću ulagao i svoju plaću koja predstavlja bračnu stečevinu, ulaganja koja su takvim sredstvima vršena smatraju se zajedničkim te na temelju toga možete tražiti isplate. Također, sve pokretnine koje su kupljene novčanim sredstvima koja je suprug zaradio predstavljaju bračnu stečevinu te vam pripada pravo na ½ istih.

    Također, s obzirom da imate zajedničko mlt. dijete, nakon razvoda će suprug biti dužan plaćati uzdržavanje za dijete pod pretpostavkom da dijete nastavi stanovati s vama. Ono što bismo istaknuli kao mogućnost je da ukoliko nemate dovoljno sredstava za život ili ih ne možete ostvariti iz svoje imovine, a niste sposobni za rad ili se ne možete zaposliti imate pravo tijekom parnice za razvod postaviti zahtjev za svoje uzdržavanje od strane supruga ukoliko on za to ima dovoljno sredstava i mogućnosti.

    Isto tako obzirom da u svom upitu navodite da vam suprug nije dopuštao da se zaposlite te vas omalovažavao, želimo napomenuti da za isto supruga možete prijaviti policiji ili Hrvatskom zavodu za socijalni rad budući da ekonomsko i psihičko nasilje sukladno Zakonu o zaštiti od nasilja u obitelji predstavlja obiteljsko nasilje.

    Za dodatna pitanja i detaljnije savjete ljubazno molimo da se naručite za termin za osobno savjetovanje na telefonski broj 01/4663666.

    Srdačan pozdrav

    #915 Odgovori
    Suzana
    Gost

    Poštovani,ja i suprug smo se vjenčali bili smo podstanari.Suprug je taj koji puno zarađuju,kupili smo stan na kredit ja sam jamac.nakon toga kupio je puno zemlje.sve je na njegovo ime,ja nekako nemam problem s tim.Mene samo zanima u slučaju njegove smrti to ostaje djeci njegovim roditeljima bratu imam li ja pravo na ista od toga?ili npr u slučaju rastave.Oboje smo zaposleni.Nekako prije je bilo sve žena uzme nakon rastave pa da se odmah ogradim nisam ta!vec sam prošla jednu rastavu nisam htjela tražiti ništa jer je bivši sve sam kupio nismo imali djece a sad me nekako to sve brine zbog djece sta bih ja u slučaju nedaj boze tako neceg

    #916 Odgovori
    B.A.B.E.
    Ključonoša

    Poštovana,

    u bračnoj zajednici, neovisno o tome tko koliko zarađuje sav novac i ostala imovina koja je stečena radom predstavlja bračnu stečevinu. U slučaju smrti, prema Zakonu o nasljeđivanju, ostavinska imovina dijeli se na jednake dijelove između bračnog druga i djece, s time da bračni drug ima pravo tvrditi da polovina imovine predstavlja bračnu stečevinu i tražiti da se taj dio izuzme od ostavine, u kojem slučaju se preostala polovica ostavine dijeli između bračnog druga i djece na jednake dijelove. Da biste utvrdili svoje suvlasništvo u 1/2 dijela imovine, ne trebate čekate da suprug premine, već je preporučljivo da navedeno razriješite za života, bilo ugovorom, bilo u sudskom postupku u kojem će se utvrditi da imovina predstavlja bračnu stečevinu. Sve navedeno se ne primjenjuje u slučaju da imovina koju ste spomenuli nije stečena radom već potječe iz nekog drugog izvora (nasljeđivanje, darovanje i sl.). U slučaju da Vam je potrebno više informacije, slobodno nas kontaktirajte na broj 014663666 te ćemo dogovoriti termin u kojem o svemu možete detaljnije porazgovarati s našom pravnicom.
    Srdačan pozdrav,
    B.a.B.e.

    #917 Odgovori
    Suzana
    Gost

    Poštovani,
    Meni je glupo da ja njega živog navlačim da mi pravi ugovor ako on sam nema potrebu za tim.pa zna se od kad smo u braku zakonski a i svi ugovori koje imamo su tokom braka isključivo kupljeno sve ništa darovano ili slično.Sve je stečeno skupa u braku.Iskrena da budem nemam ja strah od muza već njegovi bi mi sve uzeli sad dok je živ pa me brine sta bi mogla očekivati kad ga nebi bilo..

    #920 Odgovori
    Luna
    Gost

    Poštovani
    Zanima me
    Dali nakon razvoda braka sa istom osobom imam pravo prijaviti izvanbračnau zajednicu?Imamo zajedničko dijete,dijete je punoljetno.Dali takva novoprijavljena zajednica vrijedi odmah po prijavi ili tek nakon 3 godine ima zakonsku snagu, hvala?!

    #921 Odgovori
    B.A.B.E.
    Ključonoša

    Poštovana Luna,

    ne postoji institucija kojoj bi se moglo prijaviti postojanje izvanbračne zajednice. Radi se o faktičnoj zajednici koja naprosto postoji voljom partnera, a pravne učinke stvara ako je trajala najmanje tri godine ili kraće ako je u njoj rođeno zajedničko dijete. Ovisno o tome koje učinke želite ostvariti, postoje načini, poput sklapanja ugovora kojima možete regulirati međusobne imovinske odnose, ali za konkretniji odgovor o tome trebalo bi nam više informacija. Svakako preporučujemo, ako ste u mogućnosti, da osobno dođete u pravno savjetovalište uz prethodni dogovor na tel. 01 4663666, uz napomenu da savjetovalište ne prima stranke tokom kolovoza radi korištenja godišnjih odmora.
    Srdačan pozdrav,
    B.a.B.e.

    #922 Odgovori
    Ana
    Gost

    Šta učiniti da se ovo riješi🤔
    Razveli smo se nakon 42 god braka, djeca odrasla.
    Stan koji posjedujemo smo suvlasnici oboje 1/2. Za sada smo još u istom stanu ( ali nikako ne funkcjonira) jer da je sve ok nebi se ni razveli. Zanima me šta napraviti kada jedna strana NE želi prodati stan da podjelimo dobiveni novac, NE pristaje da
    isplati, ne pristaje na polovicu troškova na podstanarstvo drugoga znači NE pristaje apaolutno na ništa osim da ostane u tom stanu,

    Hvala
    Lp

    #924 Odgovori
    B.A.B.E.
    Ključonoša

    Poštovana Ana,

    u tom slučaju jedini način je sudska prodaja nekretnine. Postupak se pokreće prijedlogom za civilnu diobu nekretnine, a nakon što sud utvrdi da su ispunjeni uvjeti za diobu, nekretnina se prodaje na javnoj dražbi na kojoj vi imate pravo sudjelovati kao kupac, dok suprug kao protustranka takvo pravo neće imati. Za više informacija obratite se na tel 014663666 na kojem se možete raspitati o slobodnim terminima osobnog i telefonskog savjetovanja s pravnicom.

    Srdačan pozdrav,
    B.a.B.e.

    #925 Odgovori
    Marina
    Gost

    Poštovane,

    Je li moguće sudski tražiti podjelu bračne stečevine bez razvoda braka?

    Naime, radi se o ženi žrtvi obiteljskog nasilja (kazneni postupak u tijeku), koja je istovremeno sudski tražila razvod braka, no suprug se odbija sporazumno razvesti i postupak se stalno produljuje, a njoj je to psihički neizdrživo jer žive u istom kućanstvu. Nema financijske uvjete za preseljenje (premala mirovina), no značajno bi joj pomogla podjela imovine.

    Zahvaljujem na odgovoru!

Pregledavate 15 postova - 181 do 195 (od ukupno 218)
Odgovor na: Odgovori #526 u Podjela bračne stečevine
Vaše informacije: