Početna Forum Imovinski odnosi i podjela bračne stečevine Podjela bračne stečevine

  • This topic has 217 odgovora, 1 sudionik, and was last updated prije 1 month by VJEKOSLAVA.
Pregledavate 15 postova - 166 do 180 (od ukupno 218)
  • Autor
    Postovi
  • #857 Odgovori
    Diana
    Gost

    Postovani,

    U drugom braku sam vec 20 god.,nemamo zajednicke djece,on ima iz prvog braka dvije kceri(udovac bio),a ja jednog sina.Zivili smo i radili u njemackoj,on ima njemacku mirovinu,a ja posto sam mlada od njega 18 god,nemam jos,radila sam tamo samo 7 god,jer smo se iza toga vratili u hr. nakon sto je on zaradio svoju mirovinu.
    Od imovine on je stekao sa prvom zenom,2 poslovna prostora i jedan stan od 40 kvadrata,gdje sad i zivimo.
    Kada dodu njegove ceri,onda pocme teater,glumi maco tipa,ja samo sluzakam po kuci.
    Sa menom u braku,nismo kupili nikakvu nekretninu,ali zato ima novaca na racunu,na koje ja nemam uvid,kaze da je to sve on stekao,i da nije nista moje.Iako smo skupa u braku njegovu djecu skolovali tj.zavrsili fakultete gdje su 10 god.skoro studirale.Ja cak imam od njemacke banke da sam slala pare za njihovo skolovanje.U meduvremenu zabranio mi je radit,priti mi da uzmem kofer,ako cu ici radit. Nekida je njemacki zakon,doni odluku,da se zenam isplati iznos, kao ostetu za zabranu rada sa njegove strane.Dali to u hr.postoji.
    Mene zanima kakva su moja prava uopce u toj kuci i dali ih imam.

    Diana

    #858 Odgovori
    Nataša
    Gost

    Poštovani!
    Molila bih Vas da mi objasnite i date savjet u vezi moje situacije.
    Želim rastavu braka nakon 15. godina braka i prije toga 3. godine smo živili zajedno (takom reći od prvih dana naše veze od se preselio kod mene). Imamo dijete (13. godina starosti). On ima već jedan brak iza sebe (2 djece koja su punoljetna – kćeri još plaća alimentaciju nakon završetka školovanja).
    Zanima me, kako pokrenuti postupak rastave braka?
    Gdje se treba javi tj. kome?
    Koliko to košta?
    Htjela bi – sporazumni razvod braka – ako je moguće?
    Evo što me točno zanima.
    Imam gotovinski kredit – gdje je on sudužnik.
    Novi auto koji smo kupili (gotovinom) glasi na njega – on je prodao svoju zemlju (zajedno smo se brinuli za nju – košnja i održavanje).
    Živimo u kući mojih roditelja (ja sam do prije pola godine – uvijek plaćala račune, a sada i on učestvuje).
    Želim znati koja su moja prava. Kako dalje postupati. Želim da dijete živi samnom.
    Unaprijed zahvaljujem.

    #861 Odgovori
    B.A.B.E.
    Ključonoša

    Poštovana Diana,

    obzirom da se radi o stanu koji je stečen za vrijeme ranije bračne zajednice vašeg supruga, dakle, nekretnini koju je isti već imao u vrijeme sklapanja braka s vama, navedeni stan ne predstavlja bračnu stečevinu te na istome nemate vlasničkih prava.

    Ukoliko ste za vrijeme trajanja braka ulagali u navedenu nekretninu ili eventualnu drugu imovinu supruga, imate pravo na naknadu za tako izvršena ulaganja.

    Vezano za troškove školovanja suprugovih kćeri, eventualno bi postojalo pravo potraživati od njih novac koji ste dali za njihovo školovanje, međutim obzirom na navode iz vašeg maila možemo pretpostaviti da je od toga protekao već značajan vremenski period pa bi takvo potraživanje bilo u zastari.

    U odnosu na vaše navode da vam je suprug zabranio raditi, napominjemo da se isto može kvalificirati kao obiteljsko nasilje sukladno Zakonu o zaštiti od nasilja u obitelji, i to ekonomsko nasilje za koje supruga u svakom trenutku imate pravo prijaviti policiji ili zavodu za socijalni rad.

    U Hrvatskoj ne postoji zakon koji bi propisivao automatski pravo na naknadu ženama koje za vrijeme trajanja bračne zajednice nisu radile, međutim, napominjemo kako postoji mogućnost postavljanja zahtjeva za uzdržavanje prema bračnom drugu ukoliko bračni drug koji traži uzdržavanje nema dovoljno sredstava za život i ne može ih osigurati iz vlastite imovine te se ne može zaposliti.

    Imovina koja je stečena za vrijeme trajanja vaše bračne zajednice pa tako i novčana sredstva/ušteđevina koja se nalazi na računima supruga, predstavlja vašu bračnu stečevinu ukoliko potječe od rada pa biste imali pravo na polovicu novca na bankovnim računima, naravno, sve pod pretpostavkom da se ne radi o sredstvima koja potječu iz posebne imovine supruga, odnosno, imovine koju je imao prije sklapanja braka ili tijekom braka stekao nasljeđivanjem ili darovanjem.

    Srdačan pozdrav,
    B.a.B.e.

    #862 Odgovori
    B.A.B.E.
    Ključonoša

    Poštovana Nataša,

    Budući da imate mlt. dijete, prije pokretanja sudskog postupka radi razvoda braka se trebate obratiti zavodu za socijalni rad te ondje predati zahtjev za pokretanje postupka obveznog savjetovanja prije razvoda braka. Svrha navedenog postupka je postizanje dogovora bračnih drugova o načinu izvršavanja roditeljske skrbi nakon razvoda braka. Ukoliko se sa suprugom uspijete dogovoriti oko navedenog, možete sklopiti Plan o zajedničkoj roditeljskoj skrbi te nakon toga pred sudom pokrenuti postupak radi sporazumnog razvoda braka u kojem će sud razvesti brak i potvrditi Plan koji ste dogovorili pred zavodom za socijalni rad.

    U slučaju da se ne možete dogovoriti oko roditeljske skrbi, o navedenom će odlučiti sud i u tom slučaju se nakon obveznog savjetovanja i medijacije, sudu podnosi tužba radi razvoda braka i donošenja odluke o roditeljskoj skrbi.

    Međusobni imovinski odnosi bračnih drugova nisu predmet postupka radi razvoda braka već se o navedenom odlučuje u posebnom postupku radi bračne stečevine koji možete pokrenuti ukoliko navedene odnose ne možete razriješiti mirnim putem- potpisivanjem sporazuma o utvrđenju i diobi bračne stečevine koji je dovoljno sklopiti pred javnim bilježnikom.

    Bračnu stečevinu predstavlja imovina koja je stečena radom za vrijeme trajanja braka. Ukoliko je automobil kupljen sredstvima koja je suprug stekao na ime prodaje nekretnine koja je bila njegova posebna imovina, načelno možemo reći da automobil ne bi u tom slučaju predstavljao bračnu stečevinu.

    Pod pretpostavkom da su sredstva koja ste dobili na ime kredita utrošena za zajedničke potrebe vaše bračne zajednice, suprug je dužan sudjelovati u otplati kredita.

    Suprug nema vlasničkih prava na vašoj roditeljskoj kući te na isto ne utječe niti činjenica što sudjeluje u plaćanju režijskih troškova obzirom da se radi o zajedničkim troškovima kućanstva i ukoliko iste podmirujete iz prihoda od rada (plaće) kao i eventualne druge troškove, kredit i slično, uzima se da oboje sudjelujete u jednakim dijelovima.

    Suprug bi eventualno mogao potraživati naknadu ukoliko su ste za vrijeme trajanja braka ulagali u kuću roditelja u protuvrijednosti polovice iznosa izvršenih ulaganja.
    Za detaljnije savjete, ljubazno molimo da se naručite za osobno pravno savjetovanje u našoj udruzi na telefonski broj 01/4663666.
    Srdačan pozdrav,
    B.a.B.e.

    #863 Odgovori
    Una888
    Gost

    Postovani, suprug i ja se sporazumno razvodimo te je u braku kupljena kuca na kredit i dva auta. Dogovorili smo se da ce mi isplatiti polovicu do sad placenih rata za kredit te da jedan auto ide meni, jedan njemu. Mene zanima kako da mi to sad “stavimo na papir”? Gdje trebamo ici?

    #864 Odgovori
    B.A.B.E.
    Ključonoša

    Poštovana Una888,

    sporazum možete napisati sami ili ako želite biti sigurni da je ispravno napisan, angažirati odvjetnika da Vam ga sastavi.
    U oba slučaja, potpisi se ovjeravaju kod javnog bilježnika.
    Ukoliko trebate asistenciju naše pravnice, molimo da se naručite za osobni dolazak na tel. 014663666.

    Srdačan pozdrav,
    B.a.B.e.

    #866 Odgovori
    T-rex
    Gost

    Postovani,

    Roditelji su mi se rastali sporazumno.

    Živjeli su 20 godina u obiteljskoj kući roditelja moje majke s njenim roditeljima. Oni su izgradili kuću. Kuću su 2018 prepisali na majku, a nakon toga otišli u živjeti na drugu lokaciju.

    Za 2 godine majka je prodala kuću te su roditelji, još u braku kupili stan novcima isključivo od prodaje kuće i uredili ga. Upisani su svaki kao vlasnik pola stana.

    Kako je doslo do rastave, majka traži da se ocu oduzme vlasnistvo nad stanom jer nisu to kupili nikakvim sredstvima bračne stečevine nego isključivo njenim novcima od prodane nasljeđene kuće.

    Zanima me da li je moguce vratiti vlasnistvo u korist majke da stan bude 1/1 na nju. Ne traži isplatu nikakvu od oca.

    Trenutno su u postupku na sudu dokazivanja svega i ona ima sve dokaze i financijske tragove kako je stan kupljen bez da trošeno ista od njihove ušteđevine niti su dizani krediti

    Hvala puno na odgovoru.

    T-rex

    #868 Odgovori
    B.A.B.E.
    Ključonoša

    Poštovani T-rex,

    načelno možemo reći da je moguće da majka u sudskom postupku ishodi vlasništvo cjelokupnog stana ukoliko dokaže da je stan kupljen njezinom posebnom imovinom, a ne imovinom koja predstavlja bračnu stečevinu.

    Srdačan pozdrav,
    B.a.B.e.

    #872 Odgovori
    Sofija Ajsic
    Gost

    Postovani, u procesu sam rastave braka. Dvije godine je trajao i zavrsen je nakon njegovog fizickog nasilja i sada ima i zabranu pristupa sest mjeseci. Imamo bebu od godinu koju nije ni vidio nit dao feninga vise od pola godine. Na sudu smo zbog alimentacije, on nudi 200 KM, ja trazim barem 300 jer ima novac, pa vidjet cemo. Problem je imovina.
    Mi smo tokom zaruka osnovali firmu DOO,znaci prije braka par mjeseci,on vlasnik, ja direktor, i otkupili radnju koja se bavi prodajom zlata i srebra. Ja sam stalno zaposlena i 40 hiljada sam kredit digla ja i uplatila 20k na racun bivsoj vlasnici, a 20k dala na ruke. Ostatak novca je dat tokom braka, jer je radnja kostala ukupno 70 hiljada. On uopste nije bio zaposlen tada.
    Ta radnja je silom prilika presla u nase vlasnistvo nekoliko dana nakon braka, do tada je bila formalno na staroj vlasnici. Kasnije smo otvorili jos jednu radnju, znaci dvije poslovnice. Firmi je porasla znatno vrijednost, jer je prije braka tek osnovana bila i nije zaradjivala nista, nakon braka su poslovnice pocele donositi novac.
    On i ja smo rastavljeni od sredine prosle godine, zahtev za razvod sam u decembru predala i placam mjesecno 500 km ratu tog kredita, za radnju u koju ja ne ulazim i s kojom nista nemam, sve je na njemu i on kontrolise dobit svu, mene je srecom skinuo s mjesta direktora. On ne daje novac niti za dijete niti za taj kredit, tako da je sve na meni. On kaze da taj kredit nece nikada vratiti i da cu ga sama ja isplatiti. Koliko je to realno i sta mogu ocekivati?
    Da napomenem da je u sudskom registru firma osnovana u martu, jedna poslovnica u julu, druga (formalno) u decemru naredne godine, par dana prijs nego sto sam se obratila Centru za razvod.
    Takodjer imam izvod iz banke gdje se vidi da sam uplatila bivsoj vlasnici 20k, i imam potvrdu iz banke da sam odma naredni dan digla i preostalih 20k “za potrebe ulaganja u vlastiti biznis” tako pise na potvrdi iz banke koju oni pisu za svakoga ko dize vece kolicine novca.
    Hvala na odg.

    #875 Odgovori
    B.A.B.E.
    Ključonoša

    Poštovana Sofija,

    iz vašeg upita proizlazi da nam se ne obraćate u vezi primjene hrvatskog prava. Naše pravne savjetnice na žalost nisu ovlaštene, niti educirane za davanje pravnih savjeta koji se odnose na druge pravne sustave. Pretpostavljamo da ćete na sudu trebati tražiti da se utvrdi da ste suosnivačica trgovačkog društva i isplatu dobiti, ali predlažemo da se obratite nekoj od Udruga na području vašeg stanovanja.

    Srdačan pozdrav,
    B.a.B.e.

    #877 Odgovori
    Una888
    Gost

    Postovani,

    suprug ipak ne zeli sporazumnu podjelu imovine te mi preostaje jedino tuzba no htjela sam Vas pitati vezano za obrt. Tokom braka je suprug otvorio obrt za vodovodne instalacije na svoje ime te mi nikad nije dao da se zaposlim u toj firmi jer “ne znam posao” pa me zanima kako se taj obrt dijeli i dijeli li se uopce? Također me zanima, suprug je imao kombi na svoje ime koji je koristio u svrhu firme te je taj kombi nakon sto sam otisla iz kuce prodao i kupio drugi koji je stavio na sestrino ime kako se ne bi morao i taj kombi dijeliti. Zanima me mogu li ja tu ista napraviti i smije li on tako prodavati i prepisivati stvari na tuđa imena jer mi je rekao da to radi samo kako ja ne bi mogla ista dobiti..

    #880 Odgovori
    B.A.B.E.
    Ključonoša

    Poštovana Una888,

    imovina obrta je bračna stečevina ako je stečena za vrijeme trajanja braka. Navedenu imovinu predstavljaju eventualna sredstva na računima obrta, eventualne pokretnine kupljene za potrebe obrta, a naravno i novčana sredstva koja su stečena prodajom kombija, slijedom čega imate mogućnost tužiti supruga za isplatu polovine navedenih sredstava te utvrđenje da su pokretnine suvlasništvo Vas i supruga.

    Srdačan pozdrav,
    B.a.B.e.

    #882 Odgovori
    Sara
    Gost

    Poštovani, molim Vas za savjet.
    Prije pola godine rastala sam se od supruga nakon 30 godina braka. Imamo dvoje punoljetne djece, jedna se još redovito školuje.
    On je 2001.godine dobio od Ministarstva branitelja stan jer je 70% HRVI. 30% tog stana smo odmah jednokratno otplatiti. Stan je upisan na supruga. 10 godina nakon dignuli smo Hipotekarni kredit od 500.000 kn na stan radi renovacije toga stana i renovacije kuće mojih roditelja, liječenja djeteta, zatvaranja nekoliko manjih kredita…
    Kredit glasi na bivšeg supruga i ima ga otplaćivati još 5 godina.
    Također u braku je kupljeno auto, kredit također na bivšeg supruga.
    Bračna zajednica je prestala prije vise od 3 godine.
    Službeno smo se rastali tek nedavno. Pokrenula sam tužbu za podjelu imovine, a bivši bračni partner tužbu za iseljenje. Zanima me koja su sve moja prava? Na što imam pravo, na što nemam pravo? Može li me iseliti iz stana ijako je očito da je stan bračna stecevina? Je li se stan djeli na pola ili kako? Imam li pravo tražiti pola otplaćenog hipotekarnog kredita i pod kojim uvjetom? Bivši mi prijeti utuživanjem za sve otplaćene kredite u zadnjih 5 godina?
    Nažalost, dijalog nije moguć.

    Molim Vas savjet

    Hvala

    #883 Odgovori
    B.A.B.E.
    Ključonoša

    Poštovana Sara,

    upit koji ste nam uputili nije posve jasan. Navodite da je suprug dobio stan od Ministarstva, a odmah nakon toga da ste 30% jednokratno otplatiti, što bi značilo da suprug stan nije dobio već eventualno kupio pod povoljnijim uvjetima. Nije jasno što je bilo s preostalih 70%?
    Kredit koji je podignut za vrijeme trajanja bračne zajednice, načelno je zajednička obveza, međutim budući da ste ga podigli za više različitih namjena, bez detaljnijeg razgovora, teško nam je procijeniti jeste li nakon prestanka bračne zajednice u u jednakoj mjeri odgovorni za preostalu kreditnu obvezu.
    Također molimo da nam date više informacije iz kojih bi proizlazilo da je stan bračna stečevina, kako navodite, a po potrebi pošaljite presliku tužbe kako bismo imali bolji uvid u situaciju.
    Hvala na razumijevanju.
    Srdačan pozdrav,
    B.a.B.e.

    #884 Odgovori
    D. P. D
    Gost

    Tijekom rastave braka,brak je trajao 25 godina žena je potpisala i ostavila sve mužu zato šta joj je obećao da če joj dati pola imovine poslije razvoda braka da izbjegnu sudske troškove. Ali sada muž tvrdi da je sve njegovo, dali žena može nekako dobiti nešto naknadno?

Pregledavate 15 postova - 166 do 180 (od ukupno 218)
Odgovor na: Odgovori #880 u Podjela bračne stečevine
Vaše informacije: